Bilgi Evleri İle İlgili Düşünceleri

ZEYTİNBURNU BİLGİ EVLERİYLE AYDINLANIYOR!

Bilgi evleri projemizi 2004 yılında Merkezefendi ve Seyitnizam'da başlattığımızda, Zeytinburnu'nun geleceği için büyük ve anlamlı bir iş yapmakta olduğumuzun farkındaydık.

Bu iş, uzun farları yanan bir işti. Ufukların arkasını, Zeytinburnu'nun geleceğini düşünen bir işti. Hepimizin geleceğini aydınlatmak için devreye konulan bir projeydi. Bu güne kadar sürekli gelişen, sürekli çoğalan ve her gün daha fazla çocuğumuza ve gencimize hizmet veren bilgi evlerimiz, zamanla Zeytinburnu'nda çağdaş bir eğitim hamlesi halini almış, okullarımızın ve eğitim camiamızın en önemli destek noktaları haline gelmiş bulunmaktadır.

Değerli Zeytinburnulu hemşehrilerim; Eğitimin ve DOĞRU SOSYALLEŞME'nin toplumumuz için çok önemli bir nokta olduğunu biliyoruz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin, temelinde "Bilgi" olan, harcında kültür olan bu kurumlarımızda teneffüs edecekleri atmosfer, onlar için çok önemli. Eğlence-Bilgi-Sosyalleşme donanımları gelişmiş çocuklarımızın ve gençlerimizin oluşturacağı bir toplum, bu günkünden çok farklı olacaktır.

Evet, en büyük sorunumuz, aynı zamanda en büyük imkânımızdır. Çünkü gençlerimize, çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren doğru bir sosyalleşme alanı açabilirsek, onların eğitim ve eğlence anlayışlarına renkli katkılar yapabilirsek, onların hayatları da renklenecektir. Daha sağlam bireyler olarak toplumda yerlerini alacaklar, topluma yük olmayacak; enerji olarak katkıda bulunacaklardır.

Modern ortamlarda, çağın gerektirdiği bilgi ve sosyal iletişim unsurlarıyla haşır neşir olmuş bir toplum, her bakımdan gelişebilen, etrafına ve kendi hayatına katkılar yapabilen bir toplumdur.

Eğitim, bütün dünyada yeni trendlerle ve yepyeni anlayışlarla yaygınlaşmaktadır. Eğitim giderek tek boyutluluktan kurtulmakta, yepyeni tekniklerle yaygınlaştırılmaktadır. Biz de yeniliklerin ilçesi olan Zeytinburnu'nun çocukları ve gençleri için, onların eğlenceden ve oyundan vazgeçmeden eğitim alabilecekleri bilgi evleri projemizle eğitime anlamlı katkılar sağlamak istedik. Modern bir anlayışla, modern mekânlarda eğitim-destek mekânları oluşturduk. Bilgi evlerimiz, uzman rehberler yönetiminde, son teknoloji cihazlar ve donanımla çocuklarımızın ve gençlerimizin hizmetindedir.

Ne kadar sevinsek azdır. Çünkü bugün baktığımızda, ilçemizin birçok semtinde artık bilgi evlerimiz faaliyettedir, çocuklarımızın ve gençlerimizin hizmetindedir. Çocuklarımız ve gençlerimiz, eğlenceden kopmadan, onların dünyalarında cazip bir yere sahip ne varsa onu bulacakları bu mekânlarda eğlenerek bilgi depoluyorlar. Gülüyor, bilgisayar kullanıyor, kitaplarla haşır neşir oluyor, koşuyor, eğleniyor, oyun oynuyorlar; ama hepsinin sonu da tek bir yere çıkıyor: Uzman rehberler eşliğinde eğitim!

Çünkü,
Çağdaş dünyada bilgiyle kalkınan, bilgiyle refaha kavuşan, bilgiyle daha yüksek yaşam kalitesine ulaşan bir toplum olmak zorundayız. "İmkânımız" büyük; yeter ki duyarlı olalım. Çocuklarımızı ve gençlerimizi faydalandıralım. Bilgi evlerimizin sağladığı imkânların farkında olalım.

Murat Aydın
Zeytinburnu Belediye Başkanı
Geri