Haberler

Yusuf Özkan Özburun ile Enneagram Sanatı Üzerine…

Bilgi Evi Öğretmenleri Hizmet İçi Eğitim Seminerinde Ennegram Sanatını İnceledi

Bilgi Evi üyelerinin sosyal ve kültürel gelişimine destek veren Zeytinburnu Belediyesi, Bilgi Evi öğretmenlerinin de gelişimine ve eğitimine önem veriyor. Bilgi Evi üyelerine daha kaliteli aynı zamanda daha etkin hizmet sunmak ve toplumumuzun kültürünü oluşturan değerlerimizin aktarımını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen hizmet içi eğitim seminerlerinin ikincisi gerçekleştirildi.

Yusuf Özkan Özburun’un konuşmacı olarak katıldığı seminerde Enneagram Sanatı işlendi. Enneagramın bir bilgelik temeli olduğunu ifade eden Özburun, bilgelik temeli olduğu için incelediğim pek çok insan tanıma sistemi arasında en isabetli, en derinlikli, insanı en geniş kuşatan, insan psikolojisini ve mizacını anlamada bizlere çok yoğun imkânlar sunan bir sistemdir dedi.

Yusuf Özkan Özburun; “Enneagram kişilik tiplerini dokuza indirgiyor, zaten enneagram dokuz nokta anlamına geliyor. Milli Eğitiminde öğrenme stratejilerine monte etmeye çalıştığı bu sistem önümüzdeki yıllarda daha çok karşımıza çıkacaktır. Bu sistemi bilmek hem kendi gelişimimiz açısından hem de mesleki gelişim açısından bizlere büyük imkânlar sağlayacaktır. İnsan dediğimizde özellikle psikoloji diliyle baktığımızda kişilik, karakter ve mizaç meselesi gündeme geliyor. Burada Enneagramın temel yaklaşımı kişilik değil mizaçtır. Burası çok önemli bir kırılma noktasıdır. Aslında mizacın her şeyi belirlediğini ifade ediyor. Model içerisinde örnekleriyle anlattığımız zaman kişilik ve karakter nereye oturuyor hepsini daha iyi kavrayacağız.” Diyerek seminerine devam etti.

Yusuf Özkan Özburun konuşmasının ardından hatıra fotoğrafı çektirerek Bilgi Evi öğretmenleriyle vedalaştı.

22 Aralık 2016 Perşembe

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri