Haberler

Yazar Aziz Erdoğan: Mehmet Akif’i Anmaktan Ziyade Anlamak Gerekir

Bilgi Evleri’ nin Gençlerle Baş Başa Sohbetleri’ nde bu ay ki konuğu yazar Aziz Erdoğan’dı.

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’ nin üyelerini, yazarlarla bir araya getirdiği Gençlerle Baş Başa Sohbetleri’ ne bu ay konuk yazar olarak Aziz Erdoğan katıldı. Pozitif enerjisi ve güler yüzüyle sahne alan yazar, Mehmet Akif’in şahsiyeti ve erdemlerini anlatarak Bilgi Evi üyelerine merhaba dedi. Abide Şahsiyet Mehmet Akif Ersoy isimli eseri üzerine bilgi evi üyeleriyle bir sohbet gerçekleştiren konuk yazar, Mehmet Akif Ersoy’u anmak yerine onu anlamak gerektiğini ifade etti. Doğruluk, dürüstlük, sadakat, inanç ve benzeri birçok erdemin Mehmet Akif’i anlayarak kazanılabileceğini dile getirdi.

Yazarlık serüveninin başlangıcıyla ilgili hatıralarını bilgi evi üyeleriyle paylaşan Aziz Erdoğan, öğretmenlerin çok önemli olduğunu çünkü öğretmenlerin gelecek nesilleri yönlendirdiğini ve farklılaştırdığını belirttikten sonra iki tür öğretmen vardır; ilki tahtaya yazan öğretmen ikincisi ise gönüle yazan öğretmen diyerek kendisinin de gönüle yazan bir öğretmeninin tavsiyesi ile yazmaya başladığını açıkladı.

Yazar olma hayali kuran bilgi evi üyelerine tavsiyelerde bulunan Aziz Erdoğan öncelikle çok okumak gerekiyor, her ne olursa olsun okumak… İnsanların hayattaki rollerini “ya sürü içerisinde yer alırsınız ya da çoban olursunuz” sözüyle açıklayan konuk yazar okudukça sürüden ayrılacaklarını ve farklılaşacaklarını okudukça binlerce engelin önlerinden kalkacağını belirtti. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gençler arasında yaygınlaşan sosyal ve görsel medya bağımlılığının kitap okuma becerisini körelttiğini dile getiren konuk yazar, bu tür etkinliklerle öğrencilere kitap okuma sevgisi ve alışkanlığının kazandırılması, anlama ve yorumlama becerilerinin geliştirilmesi, hayal dünyasının zenginleştirilmesi açısından çok değerli olduğunu belirtti.

Yazar olmak için bir diğer önemli noktanın da sürekli yazmak olduğunu belirten Aziz Erdoğan, duygularınızı sürekli yazacaksınız, sileceksiniz tekrar yazacaksınız ve bir gün yazdıklarınızın sizi bir yerlere götürdüğünü fark edeceksiniz. Bir gün yazar olduğunuzda sildiklerinizin yazdıklarınızdan daha fazla olduğunu göreceksiniz. O yüzden sürekli yazmanızı da tavsiye ederim dedi.

Konuk yazar Aziz Erdoğan daha sonra kitaplarını imzaladı ve bilgi evi üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

23 Mayıs 2016 Pazartesi

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri