Haberler

Mustafa Uslu: Öğretmen Öğretirken Örnek Olmalı

Öğrenciler kuralları duyuyor fakat uygulamada göremiyor.

Bilgi Evi üyelerinin sosyal ve kültürel gelişimine destek veren Zeytinburnu Belediyesi, Bilgi Evi öğretmenlerinin de gelişimine ve eğitimine önem veriyor. Bilgi Evi üyelerine daha kaliteli aynı zamanda etkin hizmet sunmalarını ve toplumumuzun kültürünü oluşturan değerlerimizin aktarımını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen hizmet içi eğitim seminerinin bu ayki konuğu Mustafa Uslu oldu.

Mustafa Uslu öğretmenleri selamladıktan sonra besmele ile konuşmasına başladı ve öğretmenliğin her dönemde olduğu gibi günümüzde de çok önemli bir meslek olduğunu belirtti. Toplumumuzdaki genel aksaklıklar üzerine örnekler veren Uslu, ilkokulda çocuklarımız genel ahlaki kuralların neredeyse tamamına uygun hareketler sergilerken ortaokul ve lise yıllarında bu durum ortadan kalkmaktadır. Bu durum öğrencilere kuralları öğretirken örnek olmayışımızdan kaynaklanmaktadır. Çocuklar kuralları duyuyor fakat uygulamada göremiyor. Burada öğretmenin rolü daha açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

M. Akif öğretmenliğin sınırlarını şu şekilde çizmiştir. Muallimim diyen olmak gerektir imanlı, edepli sonra liyakatli sonra vicdanlı. Öğretmenliğin özü işte burada saklıdır. İyi bir öğretmen olabilirsiniz. Anlattığınız konuları öğrencilerin en iyi şekilde öğrenmesini sağlayabilirsiniz ama öğrenciye dokunmanız da gerekir. Sadece bilgiyi öğrenciye aktarmak değil, ona değerlerimizden de bir şeyler katmak gerekir. Bununla beraber öğrencileri okumaya da teşvik etmeliyiz. Okumak hem analitik zekâ açısından hem de düşünce ufku açısından geleceklerine büyük katkıda bulunacaktır. Diyerek konuşmasına devam eden Mustafa Uslu seminerin ardından öğretmenler için kitaplarını imzaladı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

22 Nisan 2016 Cuma

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri