Haberler

Yusuf Özkan Özburun: Öğretmen Sınıfının En Çalışkan Öğrencisidir

Öğretmenlerin mutlaka entelektüel bir tarafının olması gerekir.

Bilgi Evi üyelerinin sosyal ve kültürel gelişimine destek veren Zeytinburnu Belediyesi, Bilgi Evi öğretmenlerinin de gelişimine ve eğitimine önem veriyor. Bilgi Evi üyelerine daha kaliteli aynı zamanda etkin hizmet sunmalarını ve toplumumuzun kültürünü oluşturan değerlerimizin aktarımını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen hizmet içi eğitim seminerinin bu ayki konuğu Yusuf Özkan Özburun oldu.

Yusuf Özkan Özburun öğretmenleri selamladıktan sonra iletişim ve empati konulu konuşmasına başladı. Öğretmenlerin mutlaka entelektüel bir tarafının olması gerektiğini vurgulayan Özburun, ufuk sahibi, dünya görüşü olan, hayata bakışı olan, âlem tasavvuru olan, genel kültürü zengin ve bir felsefesi olan öğretmeni kaybedip, sadece öğretici ve eğiticiye indirgediğimiz zaman, öğretim teknisyenleri oluşturduğumuz zaman harap olmuşuz demektir. Ortaya zevksiz, tatsız, tuzsuz, gözü sadece pragmatist bazı şeylere kilitlenmiş, şikâyetçi, mızmız, mazeretçi bir tip çıkar. Bu nedenle yaptığımız işi benimsememiz gerekir. Yaptığımız işi inanarak, severek ve gönül koyarak yapmamız gerekir. Değerler ahlakının da iş ahlakının da temeli budur. Ben buraya davet edildiysem bu işi öyle elimin tersiyle, kerhen yaptığım zaman bundan bir hayır, bir bereket görmek mümkün değildir. Bu hem bana yansır hem de size yansır. Siz daha ilk dakikadan bunu anlarsınız ve bu adam Allahlık, bunun işiyle gücüyle alakası yok ki! Dersiniz. Hissedersiniz. Özetle şunu söylemek istiyorum, sezgilerimizle başlıyor iletişim. Önce insan psikolojisi boyutunda tanıma, hissetme ve sezme boyutunda iletişim kurarız. Siz benimle farkına vararak veya varmayarak bir duygu haline, bir sezgi haline büründünüz. İşte iletişimin başladığı nokta burasıdır.

Çağımızın zihniyetini iyi tanımak lazım. Bunlardan bir tanesi insan psikolojisi bilmenin kesinlikle gerekliliğidir. İkincisi iletişim sanatını çözmenin gerekliliğidir. Diyerek konuşmasına devam eden Özburun seminerin ardından öğretmenler için kitaplarını imzaladı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

25 Mart 2016 Cuma

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri