Haberler

Mevlana İdris İle Eğitimcinin Vasıfları Üzerine

Bilgi Evi üyelerinin sosyal ve kültürel gelişimine destek veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, öğretmenlerin de gelişimine ve eğitimine önem veriyor. Bu kapsamda Bilgi Evi ve Gençlik Merkezi öğretmenlerine yönelik gerçekleştirilen hizmet içi eğitim seminerinde yazar ve şair Mevlana İdris Zengin ile eğitimcinin özellikleri konusu işlendi.

Bilgi Evi ve Gençlik Merkezi öğretmenlerinin, üyelerine daha kaliteli aynı zamanda etkin hizmet sunmalarını ve toplumumuzun kültürünü oluşturan değerlerimizin üyelerimize aktarımını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen seminer kapsamında konuşmacı olarak yazar ve bir şair olan Mevlana İdris Zengin katıldı.

Değerli konuğumuz öğretmenlerimizi selamlayarak başladığı konuşmasında ilk önce kendisinin bir edebiyat meraklısı olduğunu ifade etti ve öğretmenlerimizin ilgi duydukları konular hakkında sorular sorarak ilgi alanlarını belirlemeye çalıştı.

Öğretmenlerin kendilerini geliştirme ve yenileme çabası içinde olmaları gerektiğini ifade eden Mevlana İdris, Avrupa’da veya Amerika’da öğretmenler etraflarında oluşturabildikleri öğrenci kitlesi ile orantılı bir biçimde maaş alırlar. Öğrencisi azalan veya belli bir sayının altında kalan öğretmenlerin ya üniversite ile ilişkisi kesilir ya da en düşük ücretle ücretlendirilir. Bu nedenle oradaki öğretmenler ister istemez sürekli olarak kendilerini yenileme ve geliştirme gayreti içerisinde bulurlar.

Bununla beraber konuğumuz adaletli olmanın da bir o kadar önemli olduğunu açıkladı. İnsan ne kadar kirlenmiş olursa olsun adaletsizliğe karşı her zaman bir isyanı vardır. Özellikle kendisine yapıldığında. Çocuklara karşı adalet nedir? Bu soruyu kendimize sorduğumuzda gönül rahatlığıyla cevap verebiliyorsak sıkıntı yok demektir fakat cevap veremiyorsak neden veremediğimizi bir düşünmemiz gerekir.

Son bir not daha ilave etmek istiyorum diyen konuğumuz, ilerleme konusunda evet çok ilerledik 20. Yüzyılda, ama iki dünya savaşında ölenlerin sayısı insanlık tarihinin bütün savaşlarında ölenlerin sayısından daha fazla. İlerlemenin geldiği son nokta bu diyerek konuşmasını tamamladı.

Değerli konuğumuz konuşmasının ardından öğretmenlerimize kitaplarını imzaladı ve çekilen hatıra fotoğrafının ardından program sona erdi.

15 Ocak 2016 Cuma

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri