Haberler

Bilgi Evlerinden Tarihe Yolculuk

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri yaz etkinlikleri kapsamında düzenlediği gezilerine devam ediyor. Bilgi Evleri’nin bu seferki durağı “Topkapı Sarayı” oldu.

Bilgi Evleri’nin bu kez düzenlediği gezi, tarihimizi yaşayarak öğrenmek amacıyla Topkapı Sarayı’na yapıldı. 49 üye ve rehber öğretmenler eşliğinde gerçekleşen gezide Topkapı Sarayı’nın içerisinde keşfedilmedik yer kalmadı. Tüm ihtişamıyla kendini gösteren Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı gezilerek manevi hazinemiz keşfedildi. Saltanat arabaları, mezar taşları, padişah elbiseleri ve tahtlarının bulunduğu yerler gezildi; Yavuz Sultan Selim’in mührü, zümrütlü sorguçları, tören mataraları, ok ve yay keseleri, Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcı, cam kandiller, Şah İsmail’in kemeri; padişahların kullandıkları sürahi, tas ve maşrapaları; hükümdar ve zenci figürinleri, mücevher gülabdanlar; zümrüt ve elmaslı yüzükler ve kutsal emanetler bölümü ziyaret edildi.
Çok zengin bir tarihin canlı kalıntılarını görmenin heyecanını yaşayan üyeler geçmişlerine daha yakından tanıklık ettiler. Tarihi mirasımıza sahip çıkma noktasında değerler eğitimi de alan üyelerimiz mutlu bir şekilde geziyi tamamladılar.

07 Temmuz 2015 Salı

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri