Haberler

“Tarihini Bilmeyen Milletler Yok Olmaya Mahkûmdur”

Bilgi Evi, üyeleriyle ara tatilini dolu dolu değerlendirmeye devam ediyor. Tatil gezilerinin bu seferki durağı “Harbiye Askeri Müzesi” oldu.

Geçmişimizi gençlerimize aktarmak, onlara vatan ve millet şuuru kazandırmak, ülkesini seven ve çağdaş medeniyetler seviyesine getiren nitelikli genç bir nesil yetiştirmeyi amaçlayan Bilgi Evleri, üyelerini Harbiye Askeri Müzesi’ne geziye götürdü.

Rehber eşliğinde askeri müzenin tarihçesi hakkında bilgi sahibi olan üyeler, Türk Ordusunun Kuruluş Salonu, Selçuklu Salonu, Büyük Türk Devletleri Tanıtım Alanı, Osmanlı Devleti Kuruluş Salonu, Fatih ve Yavuz Köşesi, İstanbul’un Fethi Salonu, Savunma Silahları Salonu, Atıcılık-Binicilik Salonu ve Çanakkale Savaşı Salonu gibi pek çok alanı ziyaret etti.

Rehbere tarihimizle alakalı pek çok soru yönelten üyeler akıllarındaki soruların cevaplarını bulurken dönemden kalma eserleri birebir görerek tarihte muhteşem bir yolculuğa çıktılar.

“Tarih; geçmişte yapılmış, şu anda elimizde olan ve istikbâli gösteren bir dürbündür.”

Askeri müzede Atatürk’ün eğitim aldığı sınıf da üyelerin dikkatle ve merakla incelediği bölümlerden oldu. Atatürk’ün o sınıfta silah arkadaşları ile eğitim alması; soba, taban ve masaların aynı kalması ve orijinalliğinden ödün verilmemesi çocukların ilgisinin daha da yoğun olmasına katkı sağladı.

Müzede başı çeken farklardan birisi de Mehter Bandosu oldu. Konser veren bandoyu büyük bir dikkatle izleyen üyeler konserin ardından mehteran bölüğü ile fotoğraf çektirmeyi ihmal etmediler.

30 Ocak 2020 Perşembe

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri