Haberler

“Gönül Bahçesi’nde Sevgi Şöleni”

Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin düzenli olarak gerçekleştirmeye devam ettiği ‘Gençlerle Baş Başa’ sohbetlerinin bu ayki konuğu çocuk edebiyatı yazarı Yusuf Dursun oldu.

Genç nesilleri kalemi kuvvetli yazarlarla buluşturarak onların hayata daha farklı ve özgün pencerelerden bakması için çaba harcayan Bilgi Evleri her ay birbirinden değerli konu ve konuklarla, yeni ufuklara yelken açıyor. Bu ayın değerli konuğu olan Yusuf Dursun, Bilgi Evlerinin kendileri küçük ama yürekleri kocaman olan üyelerine birbirinden kıymetli konular üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

“Önce adam olun. Adam olmak içinde en baştaki kural ‘iyi bir insan’ olmaktır.”

İfadelerini kullanan Dursun, sevginin, saygının, hoşgörünün her zaman baki olacağını da ekledi. Selam vermenin önemine değinirken “sevgiyi pekiştirmenin en güzel yolu selamdır” dedi. Kinin, nefretin insanları hiçbir yere ulaştırmayacağını bunların kötülükten başka bir şey getirmeyeceğini söyleyen yazarımız çocuklara sorduğu bir soru ile devam etti:

“1 saat sonra öleceksin deseler ne yapardınız?”

Üyelerden istediği cevapları alan yazarımız “Herkesin dediği gibi iyi şeyler yaparız. Ama bunu uzatmamalı hemen yapmalıyız. İyi şeyler hiçbir zaman ertelenmemelidir.” dedi. Kendi öğretmenlik anılarından da bahseden yazarımız çocuklara sevgisini: “Öğretmenin nar tanesi/Güle benzer öğrenciler” mısralarıyla dile getirdi.

“Sizin süngünüz çok çalışmak,
Sizin süngünüz değerlerimize sahip çıkmak,
Sizin süngünüz tüketici değil üretici olmaktır.”

Şeklinde çocuklara nasihat veren Dursun, bunları yaparsak kimse bizi durduramaz, her zaman araştırmalı okumalı ve yazmalı, kendimize muhakkak bir görev vermeliyiz diyerek sohbetini sonlandıran Dursun’u dikkatle dinleyen üyeler, bu keyifli söyleşinin ardından yazarımıza teşekkürlerini sunarak kendilerine hediye edilen kitaplarını imzalattılar.

18 Ocak 2020 Cumartesi

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri