Haberler

Bilgi Evi Üyelerinden ‘Dede Efendi Evi’ne Ziyaret

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evi üyeleri, Hamamîzâde İsmail Dede Efendi Evi’ni ziyaret etti.

Kültür mirasımızı genç nesillere aktarmak, geçmişimizi öğretmek ve geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemek için Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin düzenlediği etkinliklere bir yenisi daha eklendi.
Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin durağı bu kez Hamamîzâde İsmail Dede Efendi Evi oldu. Yapımı 1774 yılında tarihlendirilen ve Sultan II. Mahmut tarafından kendisine 1818 yılında tahsis edilen bu evde sanat faaliyetlerini icra eden Dede Efendi’nin müzeye dönüştürülen evini, 202 yıl sonra bilgi evi üyeleri ziyaret etti. Kanun, kemençe, ney ve tambur gibi pek çok müzik enstrümanını tanıma fırsatı bulan üyeler müthiş bir müzik şöleni de yaşadı. Hem bu özel evi gezen hem de yepyeni enstrümanlar gören öğrenciler, merak ettikleri soruları virtüözlerine sormayı ihmal etmediler.

“ENSTRÜMANLAR DUYGULARA ARKADAŞTIR”

Musikinin tarihine yolculuk eden küçük üyelere tavsiyelerde bulunan virtüözler; “Duygularınızı aktarabileceğiniz en güzel arkadaşlarınızdan biri de sizin müzik aletlerinizdir.” diyerek onların muhakkak bir enstrümanla ilgilenmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu. Tarihe tanıklık eden bu özel evde keyifli bir gün geçiren Bilgi Evi öğrencileri çekildikleri güzel fotoğraflarla gezilerine son verdiler.

14 Ocak 2020 Salı

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri