Haberler

Yazar Mine Sota ile anlaşılma sohbeti

Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘Gençlerle Baş Başa’ sohbetlerinin bu ayki konuğu çocuk edebiyatı yazarı Mine Sota oldu.

Hoş sohbeti, kendine has yorumları ve benzetmeleriyle Yazar Mine Sota, tüm etkinlik boyunca üyelerimizin merakla dinlediği bir söyleşi gerçekleştirdi. Özellikle anlatmanın ve anlaşılmanın önemi üzerinde duran yazar sözlerine “yapılmaması gerekenleri, söylemeden önce açıklamak gerekir. Yoksa kolayı zor, zoru kolay yaparız. Yani kavramlar tersten yüklenir. Çocukların bizi anlama problemi yok, bizim anlatma problemimiz var.” diyerek başladı. Şehir şehir gezerek kitaplarını anlatan, anlatmak istediğinin anlaşılması için çaba gösterdiğini ifade eden yazar, uzun uzun anlaşılmanın kendisi için ne kadar önemli olduğunu dile getirdi.

Çocukken kurduğu hayalleri, hayata farklı pencerelerden bakabildiğini ve ailesinden aldığı destekle bugünleri görebildiğini belirten yazar, çocukken çocukluğunu yaşayamayan insanların, büyüyünce çocuklaştığını anlattığı hikayelerle örneklendirmeyi ihmal etmedi.

“Çocuklar aile mağdurdur. Çocuğunuza yapma etme demek yerine aile de yapmamalıdır. TV dizileri, programları tüm hayatımızı şekillendirmeye çalışıyor.” sözleriyle ailelere düşen evdeki eğitimin öneminden bahsetti.

Yazar Sota son olarak, “Kitaplarım gibi yaşamak istiyorum. Kitaplarımla eski ayarlarımıza dönmek istiyorum. “ sözleriyle kitaplarının da içten ve kendi çocukluğu gibi olduğunu anlattı.

Programın ardından Bilgi Evi üyeleri için kitaplarını imzalayan yazar, gerçekleştirilen bu etkinlikten dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından Bilgi Evi üyeleriyle vedalaştı.

28 Kasım 2019 Perşembe

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri