Haberler

ÇOCUK, KENT VE YEREL YÖNETİMLER SEMPOZYUMU” NDAYIZ

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yerel Yönetimler Bölümü’nün düzenlediği “Çocuk, Kent ve Yerel Yönetimler Sempozyumu” na katıldı.

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yerel Yönetimleri Bölümü’nün Marmara Belediyeler Birliği ve Esenler Belediyesi ile ortaklaşa düzenledikleri Sempozyum, Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ülkemizde neredeyse nüfusun üçte birlik dilimini oluşturan çocuk nüfusa yönelik, kentte kenti yönetenler ve kent üzerine çalışanlarca farkındalığın arttırılması çocukların kentsel yaşamda önlerine çıkan engellerin keşfi ve bu engelleri aşmak üzere çözüm önerileri ve proje örneklerinin sergilenmesi amacıyla düzenlenen sempozyuma ilgi oldukça yoğundu.
Sempozyum kapsamında öğleden önceki oturumda “Çocuk ve Kent” başlığı altında İstanbul Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Zahide Ayyıldız Onaran, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Araştırmaları Merkezi Melda Akbaş, Mimarlar Odası Ankara Şubesi – Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları biriminde Tezcan Karakuş Candan, Keçiören Belediyesi’nden Dr. Özcan Kars’ın sunumlarının yanı sıra Üstün Zekâlı Çocukların Samsun’u Metaforik Algılamaları çalışmalarıyla Dr. Hüseyin Mertol, Kuttusi Zorlu, Selim Erarslan yer aldı.

Öğleden sonraki oturumda ise “Çocuk ve Yerel Yönetimler” başlığında Marmara Üniversitesi SBF Yerel Yönetimler Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Yasemin Çakırer Özservet, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı, Seferihisar Belediyesi’nden Defne Kepcan ve Serap Çoksayar, Beyoğlu Belediyesi Turabibaba Kütüphane Müdürü Mustafa Erdem ile Beşiktaş Belediyesi’nden uzman klinik psikolog Nergiz Özdemir sunum yaptılar.

Eğitim, kültür ve sanat başta olmak üzere birçok alanda etkinlik düzenleyen Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri gerçekleştirdikleri faaliyetleri sempozyum katılımcılarına aktardı. Sempozyum boyunca kurulan stantta çocuklara yönelik yapılan çalışmaları anlattı.

09 Ekim 2014 Perşembe

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri