Haberler

Genç Kalemler Edebiyat Dünyasına İlk Adımı Bilgi Evleriyle Atıyor…

Tematik geziler, seminerler, atölyeler, kulüp çalışmaları ve kitap okuma yarışması gibi pek çok sosyal faaliyetle tam on yıldır Zeytinburnulu çocuk ve gençlere kültürel şuur ve okuma sevgisi kazandıran Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri okurken düşünen ve yazan yetenekleri keşfetmek amacıyla öykü yarışması düzenliyor.

Bilgi Evleri bu yıl ilkini düzenleyeceği öykü yarışması ile üyelerini, okumaya ve yazmaya teşvik ederken, kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemeyi, dilimizi doğru ve etkin bir biçimde kullanmayı, kalemlerine cesaret katmayı, özellikle de öykücülüğümüze yeni eserler kazandırmayı hedefliyor.
Öykü yarışmasının konusu serbest olmakla birlikte yarışmaya girecek öykülerin daha önce yayınlanmamış, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın evine gönderilmemiş olması gerekiyor. Öykü Yarışması 6, 7 ve 8. Sınıf Öğrencileri (1. Grup) , Lise Öğrencileri (2.Grup), Üniversite Öğrencileri ve Yetişkinler (3. Grup) olmak üzere üç farklı grupta gerçekleştirilecek olup eserlerin 7 Ocak 2015 Çarşamba Gününe kadar kayıtlı olunan bilgi evine teslim edilmesi gerekiyor.
Genç yazarlarımızın en fazla iki eserle katılabilecekleri öykü yarışmasının değerlendirmesi ise Jüri Başkanlığını Prof. Dr. Fatih Andı’ nın yaptığı, Bestami Yazgan, Cemal Şakar, Necip Tosun, Güray Süngü, Akif Hasan Kaya ve Aykut Ertuğrul’un yer aldığı edebiyat dünyamızın çok kıymetli yazarlarından oluşan bir kurul tarafından gerçekleştirilecek. Bu sayede yazarlarımız eserlerine usta kalemlerin penceresinden bakma fırsatına da sahip olacaklar.
Değerlendirme sonucunda 14 Şubat 2015 Cumartesi günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilecek ödül töreni ile her grupta 1. olan eser sahiplerine 5000 TL, 2. olan eser sahiplerine 3000TL, 3. olan eser sahiplerine 1500 TL ödül verilecek. Ayrıca dereceye giren eserler haricinde her grupta ilk beş eser sahibi mansiyon ödülü olarak 500 TL ile ödüllendirilecek.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın,
"Türkiye’de ilk Bilgi Evleri’ni açarak on yıldır eğitim ve kültür faaliyetlerine destek veriyoruz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin gelişim ve eğitim süreçlerine en doğru ve sağlıklı katkıyı sağlamak başkan olarak benim görevlerim arasında yer aldığına inanıyorum. Bu sorumlulukla Bilgi Evlerimizde her türlü eğitim, sosyal ve kültürel olanakların yanında öykü yarışmasıyla Zeytinburnulu hemşerilerimize yeni bir pencere açıyoruz. Öykü Yarışmasıyla tüm halkımızı okumaya düşünmeye ve yazmaya davet ediyorum. Bu heyecanlı yarışmada tüm katılımcılara başarılar diliyorum, diyerek duygu ve düşüncelerini ifade etti."


Katılım Şartnamesi İçin Tıklayınız...

Başvuru ve ayrıntılar için irtibata geçebileceğiniz Bilgi Evlerimiz:

Seyitnizam : 0212 558 27 39
Merkezefendi : 0212 558 27 41
Beştelsiz : 0212 679 64 27
Sümer : 0212 665 65 22
Yeşiltepe : 0212 679 61 36
Yenidoğan-Gökalp : 0212 558 17 67
Veliefendi : 0212 546 46 22

10 Ekim 2014 Cuma

Diğer Haberler

Geri