Haberler

Bilgi Evleriyle Tarihte Yolculuk

Şehrimizde yer alan birbirinden değerli, önemli tarihî mekânları ve eserleri sadece kitaplardan incelemek yerine ziyaret ederek tatil günlerini daha faydalı geçirmeyi hedefleyen üyelerimiz İstanbul’u keşfetmeye devam ediyor.

Dünyanın en nadide parçalarının bir arada bulunduğu zengin halı koleksiyonu ve XIII. yy’dan XIX. yy’a uzanan geniş bir zaman dilimine ait yazma eser koleksiyonunun yer aldığı müzeyi gezen üyelerimiz, köklü medeniyetimizin tarihsel gelişim serüvenine tanıklık etti. Bu köklü medeniyetin gelişiminde başrol oynayan Türk milletinin kültürel birikimlerinde ve sosyal yaşamlarında, İslam’la tanışmaları ile birlikte yaşanan değişimin seyrini ve boyutunu sergileyen müzede; bir milletin öz kültürünü büyük bir medeniyetle nasıl ustaca harmanladığını gören üyelerimiz her bir bölümü ayrı bir heyecan ile gezdi. Türklerin günlük yaşamlarında kullandığı taş, seramik, ahşap ve madeni eşyalardan kara çadır ve topak eve kadar uzanan birçok sanatsal öğeyi dikkatle inceledi.
Yaklaşık 1,5 saat süren müze ziyaretinin ardından Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilen kısa bir yürüyüşle gezi programı tamamlandı.

28 Haziran 2019 Cuma

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri