Haberler

Bilgi Evi Üyeleri Topkapı Sarayı’nı Ziyaret Etti

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evlerinin yaz etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği kültür gezileri Topkapı Sarayı ile başladı.

Her yaz olduğu gibi bu yaz da hem güzel bir tatil geçirmeleri için hem de eğlenerek öğrenmeleri için üyelerimize muhteşem bir gezi programı düzenlendi. Şehrimizde yer alan birbirinden değerli, önemli tarihi mekânları ve eserleri sadece kitaplardan incelemek yerine ziyaret ederek tatil günlerini daha faydalı geçirmeyi hedefleyen üyelerimiz İstanbul’u keşfetmeye başladı. Topkapı Sarayı’na giden üyelerimiz; mezar taşları, padişah elbiseleri ve tahtlarının bulunduğu yerler, Yavuz Sultan Selim’in mührü, zümrütlü sorguçları, tören mataraları, ok ve yay keseleri, Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcı, cam kandiller, padişahların kullandıkları sürahi, tas ve maşrapalar, mücevher gülabdanlar, zümrüt ve elmaslı yüzükler ve kutsal emanetler bölümünü ziyaret etti.

Saray; Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra 1460 yıllarında yapımına başlanmış ve 1478 yılında tamamlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, 3 Nisan 1924 yılında müze haline getirilen ve Cumhuriyet’in ilk müzesi olan Topkapı Sarayı Müzesi, günümüzde yaklaşık 300.000 metrekarelik bir alan kaplamaktadır.

Sarayın büyüleyici ihtişamını ve eşsiz detaylarını dikkatlice inceleyen Bilgi Evleri üyeleri, bol bol fotoğraf çekerek bu günlerini ölümsüzleştirdi. Eğlenceli ve yeni bilgilerle dolu bir gün geçirmenin keyfini yaşayan üyelerimiz, günü hatıra fotoğraflarıyla tamamladı.

21 Haziran 2019 Cuma

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri