Haberler

Sevginin Önemini Yusuf Duru’dan Dinledik

Zeytinburnu Bilgi Evlerinin her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği “Gençlerle Baş Başa Sohbetleri” programının bu ayki konuğu çocuk edebiyatı yazarı ve TRT Çocuk kanalında “Kaf Dağı Masalları” programı ile Anadolu Türk Masalları anlatan Yusuf Duru oldu.

Bilginin, görgünün ve ilmin artması için hiçbir karşılık beklemeden gençlere tüm bu imkânları sağlayan Zeytinburnu Belediyesine teşekkürlerini sunarak Kültür Merkezimize ve Bilgi Evlerine olan hayranlığını dile getiren yazar, bugünün gençlerinin ne kadar şanslı olduğunu belirterek söyleşisine başladı. 35 senedir Geleneksel Türk Tiyatrosu’nda gençlere Türk Masalları’nı anlatmaya çalışan Yusuf Duru’nun ait baskıya hazır 6 kitap ve basılmış 4 kitabı bulunmaktadır. Kitaplarında tarihteki kahramanlık örneklerini anlatmaktadır. “Tüm bu eserler, çalışmalar; gençler içindir. Çünkü dünyaya barışı, hoşgörüyü öğretecek olan gençlerdir. Bu vazife size ağır bir sorumluluk yüklüyor.” sözleri ile gençlere verdiği önemin altını çizdi.

Birlikte yaşam ve toplumsal değerler ile ilgili ders niteliğinde bir söyleşi yapan yazar Duru; birlik, beraberlik, iyilik ve hoşgörünün önemini gençlere örneklerle anlattı. “Ecdadımızın güzel lafı, insanı yaşat ki devlet yaşasın, çok kıymetlidir. Dünyaya asırlarca adaleti, eşitliği, birlikte yaşamayı biz öğrettik, gösterdik. Bugün de ülkemizdeki misafirlerimize bu örneği sergiliyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde Mevlana, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal gibi insan sevgisi üzerine hayatlarını feda edenler yoktur.

“Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir kitabındaki şehirlerde yer alan farklı kapılardan sevgi kapısını seçmemiz gerektiğini ve hangi kapıdan şehre girersek öyle karşılanıp yaşayacağımızı anlattı. “Birbirimizi dinlemeye, olduğu gibi kabul etmeye, yargılamadan sevmeye ihtiyacımız var. Allah bütün insanları eşit yaratmıştır. Asla üstünlük yoktur. Hayatımızdaki üstünlük nefsimizin istedikleri şeylerdir. İnsan sevgi ortamında büyürse sevmeyi de çok sever, her şeyi çok sever. Biz; iyilik yap, iyilik bul ilkesiyle yaşayan bir toplumuz. Çevremizde mutlaka yapabileceğimiz iyilikler vardır. Mesela çevrede yaşayan sokak hayvanlarını doyurmak ne kolay ve önemli bir iyiliktir. Ahirete yapılacak en güzel yatırım sevgidir.” sözleri ile sevginin önemini belirtmiştir.

Programın ardından Bilgi Evi üyeleri için kitaplarını imzalayan yazar, gençlere verdiği “Tebessüm etmeyi, hal hatır sormayı unuttuk. Bunlara değer vermeliyiz.” öğütleriyle Bilgi Evi üyeleriyle vedalaştı.

16 Nisan 2019 Salı

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri