Haberler

Yeteneklerimizi Keşfetmenin Önemini Dinledik

Zeytinburnu Bilgi Evlerinin düzenli olarak gerçekleştirdiği “Gençlerle Baş Başa Sohbetleri” programının bu ayki konuğu çocuk edebiyatı yazarı Nefise Atçakarlar oldu.

Yazar; ilk olarak Bilgi Evlerini dolduran, kıymetli vakitlerini daha verimli değerlendirmek için böyle güzel ortamlarda vakitlerini geçiren öğrencileri tebrik ederek “Demek ki vaktin, bilginin kıymetini bilen bilinçli öğrencilersiniz.” diyerek üyelerimizin gönüllerini kazandı.

30’dan fazla çocuk kitabı olan yazar, Evliya Çelebi, Mevlana, Mimar Sinan gibi bizim tarihimizde önemli yerleri olan bilim insanlarının yetenekleri ile ilgili kitaplar yazmıştır. Yazar, bu dâhilerimizin her birinin farklı yeteneğinin olduğunu ve bu yetenekleri başkaları gibi olmaya çalışmadan kendileri gibi olarak, yaşayarak keşfettiklerini belirtti. “Kendinizi iyi tanımanız çok önemlidir. Yeteneklerinizi keşfedip üzerinde çalışmalısınız. Bu şekilde hem başarıya ulaşırsınız hem de meslek seçiminde doğru kararlar alırsınız.” sözleri ile üyelerimize yeteneklerin önemini vurguladı. Sevdiğimiz işler ile baskın yeteneklerimiz bir araya gelince gelecekte hangi alanda başarılı olabileceklerinin ortaya çıkacağının altını çizerek başarılı yönlerini keşfedenlerin diğer yeteneklerini de nasıl çabalayarak ortaya çıkaracağını bileceğini anlattı.

“İstiklâl Marşı’mız Nasıl Yazıldı?” adlı eseriyle yazar; İstiklâl Marşı’nın gizemli anlamlarını, çocuklar için hikâye diliyle anlatmıştır. “İstiklâl Marşı’nı her zaman okuyoruz; fakat ruhunu iyi bir şekilde anlamamız çok önemlidir. Çünkü Yazarımız Mehmet Akif Ersoy, kelimelerle duygularını çok güzel ifade etmektedir ve Marşı’mızın ruhu çok duygu doludur. Kıymetini bilmeliyiz ve çok iyi anlamalıyız.” sözleri ile neden bu kitabı yazdığını ifade etmiştir.

Öğrencilerimizi gayretlerinden ve meraklarından dolayı tebrik ederek tüm hayatları boyunca başarılı olmaları temennisinde bulunan yazarımız, “Başkalarının tecrübelerinden istifade etmeliyiz ki biz de etrafımıza faydalı olalım.” sözleri ile değerli dâhilerimizin ve yazarlarımızın başarılarını, hayatlarını öğrenmeliyiz tavsiyesinde bulunarak sözlerini sonlandırdı. Sorulan soruları cevaplayan yazarımız daha sonra öğrencilerimizin kitaplarını imzalayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

03 Nisan 2019 Çarşamba

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri