Haberler

Bilgi Evi Üyeleri Yazar Merve Uygun İle Buluştu

Zeytinburnu Bilgi Evlerinin düzenli olarak gerçekleştirdiği “Gençlerle Baş Başa Sohbetleri” programına bu ay “Matematiğin kaç canı var?” kitabı ile matematiğin hiç de korkulacak bir şey olmadığını vurgulayan yazar Merve Uygun konuk oldu.

Çoğu öğrenci için korkulu rüya olan matematiğin zor olduğu ön yargısının üstesinden gelmenin yollarını dile getiren ve bu korkuyu fantastik bir dünyayla harmanlayarak maceralı ve eğlenceli bir yolculuğa dönüştürmeyi başarabilmiş “Matematiğin Kaç Canı Var?” kitabının yazarı Merve Uygun, Bilgi Evi öğrencileriyle buluştu. Yazar Uygun; matematiği ve yazarlığı ayrı ayrı çok sevdiğini, ikisinden birinin tercih edilmek zorunda olunmadığını, aksine istersek beynimizin hem sağ hem sol lobunu aynı anda çalıştırabileceğimizin altını çizerek söyleşiye başladı. Yazar, öğrencilerle çeşitli etkinlikler yaparak “Beynimiz daha hızlı nasıl çalışır, daha pratik nasıl düşünülür?” tüyolarıyla zor olarak düşünülen matematiğin basit düşünme yollarını gösterdi. Matematiği, fark etmesek de hayatımızda ne kadar çok kullandığımızı ve matematiğin göründüğü kadar zor olmayıp aksine bir bulmaca gibi eğlenceli ve kolay olduğu hakkında bilgiler verdi.

“AYNI ANDA BİRÇOK KONUYA ODAKLANABİLİRSİNİZ”

Öğrencilerin meraklı sorularını cevaplayarak anlatımına devam eden Uygun, “Kitap yazarken zorlandınız mı?” sorusuna da, “İçerik yazmak, yazıyı bütün şekilde tutmak kolay bir şekilde hallediliyor; fakat başlık bulmak, üretmek çok daha zor.” şeklinde cevapladı. Sorulan bütün soruları içtenlikle cevaplayan Merve Uygun, öğrencilere kendilerini kısıtlayarak, belirli kalıplara sıkıştırarak yapmak istediği bir başka şeyden vazgeçmek zorunda olmadıklarını anlattı. Programın ardından Bilgi Evi üyeleri için kitaplarını imzalayan yazar, gerçekleştirilen bu etkinlikten dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından Bilgi Evi üyeleriyle vedalaştı.

26 Şubat 2019 Salı

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri