Haberler

Yazarın serüvenlerinden yola çıkarak yazılan “Kekeme Hamlet”

Zeytinburnu Bilgi Evi’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘Gençlerle Baş Başa’ sohbetlerinin bu ayki konuğu çocuk edebiyatı yazarı Doğukan İşler oldu.

‘Gençlerle Baş Başa’ sohbetleri ile birbirinden değerli yazarlar ile tanışma ve sohbet etme imkânı bulan Zeytinburnu Bilgi Evi üyeleri, bu ay çocuk edebiyatı yazarlarından Doğukan İşler ile bir araya geldi. “İnsan sevdiği işlerin içinde olup, eriyip gitmek ister. Onun bir parçası olmak ister. Ben de bunun için edebiyat dergilerini takip ederek, okuyarak deneme yazma çalışmalarına başlamıştım” diyen İşler, editör ve yazar olma serüvenini Bilgi Evi üyelerine anlattı.

“SANATIN HER DALI BAŞLI BAŞINA BİR MERAK KONUSUDUR”

Tiyatroya olan merakından dolayı Üniversite için İstanbul’u tercih eden İşler, daha sonra fark eder ki, sahnede oynamaktan ziyade sahnelenen eserlerden, bu eserlerin kurgulanmasından daha çok keyif alıyor. Daha sonra yayın evleriyle çalışarak bu mesleği öğrenen Doğukan İşler, kendini yazarlığın içinde bulur. “Sanatın bir dalının içine girdiyseniz mutlaka başka dallara da sıçrarsınız” diyen yazar, sanatta bu tarz geçişlerin çok keyifli ve kaçınılmaz olduğunun öneminden bahsetti.
“GEÇMİŞE DÖNÜK KAYGILARIMIZ SADECE BUGÜNDEN GÖTÜRÜR”
Yazar Doğukan İşler, ”Kekeme Hamlet” isimli kitabını yazarken kendi hayatından olayları kurgulayarak yazdığını; tiyatro hevesinin bu yolda ilerleme sağlamasını ve daha sonra edebiyata yönelim sürecinin başladığını ifade etti. Özetle “Yazılan her şey, kişinin kendi hikâyesidir” sonucuna vardığının altını çizdi. Öğrencilerin sorularına uzun uzun içtenlikle cevaplayan yazar; geçmişteki keşkelerimizin faydasız olduğunu, olan şeylerin bize mutlaka bir yol açtığını ya da başka kayıplardan kurtardığını anlattı. “Geçmişe dönük kaygılarımız sadece bugünden götürür” sözleriyle de gençlere keşke demek yerine bugünümüzü kaybetmeden geleceğimiz için hayal kurmaya devam etmeleri konusunda öğütledi. “Neden Hamlet ismini kullandınız” sorusuna ise, “Bu öyküyü okuduğunuzdan sonra başka kitaplara başka serüvenlere de yönelmenizi istedim. Belki Hamlet’i daha detaylı bilmek istersiniz ve başka kitapları da okumak istersiniz diye hayal ettim.” şeklinde cevap verdi. Programın ardından Bilgi Evi üyeleri için kitaplarını imzalayan yazar, gerçekleştirilen bu etkinlikten dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti. Çekilen hatıra fotoğrafının ardından Bilgi Evi üyeleriyle vedalaştı.

04 Şubat 2019 Pazartesi

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri