Haberler

Öykülerin Kitaplaşma Serüvenini Dinledik

Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği “Gençlerle Baş Başa Sohbetleri” programının bu ayki konuğu çocuk edebiyatı yazarı Melike Günyüz oldu.

Öyküleri birçok dile çevrilmiş, hatta çevirilerden sonra çizgi film formatı ile yayımlanmış olan çocuk edebiyatı yazarı ve akademisyen Melike Günyüz; Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin “Gençlerle Baş Başa Sohbetleri” programında öyküsever öğrencilerle bir araya geldi.

“ÖYKÜLERİMİ YAŞAYARAK YAZIYORUM”

Sohbetine, “Çok küçük yaşta yazar olmaya karar verdim. Hayal dünyamızda bir şeyleri tasarlamak ve kelimelere dökmek büyüleyici bir duygu. Yazacağım karakterler için gözlem yaparak kendi dünyamda serüvenler biriktirip birleştiririm. Daha sonra okuyucuya aktarırım. Yani kitaplarımdaki o karakterler, benim.” sözleriyle başlayan yazar, hayal gücünün bir yazar için en önemli özellik olduğunu belirtti. Öykülerinin kitaplaşma ve yayımlanma serüvenini hem anlatarak hem de video izleterek anlatan Günyüz; editör, yayınevi, künye sayfası gibi terimlerin ne olduğunu, kimlerin bu sorumlulukları yerine getirdiğini ve tüm bunların nasıl bir araya geldiğini detaylı olarak özetledi. Sohbete katılanlar, hayallerin kurgulanarak kâğıda dökülmesinden, kitap olup elimize, okumamıza kadar, işin tüm evreleri hakkında bilgi sahibi oldular. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan yazar; “Nasıl yazar olmaya karar verdiniz ya da öykülerinizi yazarken aklınıza nasıl olaylar geliyor?” gibi sorular ile sıkça karşılaştığını belirtti.

YALIN VE SADE BİR ANLATIM DİLİ…

Uzun yıllar editörlük yapan Melike Günyüz, bu yıllar içerisindeki birikimini kendi öykülerini yazarak okurlarla buluşturmuş. Editörlük döneminde, kalıplaşmış hikayeleri kendi oğlu da dahil olmak üzere küçük yaştaki çocukların anlamadığını fark etmesiyle, hikayelerini onların anlayacağı dilde yazmaya karar vermiş.

04 Ocak 2019 Cuma

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri