Haberler

Bestami Yazgan; “Dünya bir ağaç olsa, çiçeği kitap olur…”

Zeytinburnu Bilgi Evi’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘Baş Başa’ sohbetlerinin bu ayki konuğu çocuk edebiyatı yazarı Bestami Yazgan oldu.

‘Gençlerle Baş Başa’ sohbetleri ile birbirinden değerli yazarlar ile tanışma ve sohbet etme imkânı bulan Zeytinburnu Bilgi Evi üyeleri, bu ay çocuk edebiyatı yazarlarından Bestami Yazgan ile bir araya geldi. Şiir, masal ve hikâye türlerinde tam yüz eseri bulunan yazar; Bilgi Evi üyelerine bol bol nasihatlerde bulundu. “Vücudumuzun gıdaya ihtiyacı olduğu gibi, aklımızın da bilgiye ihtiyacı vardır. Değirmen taşının döndüğü yere buğday koymazsan değirmen kendi kendini öğütmeye çalışır ve taşlara zarar verir. Akıl da böyledir. Eğer bilgi ile beslemezsek, kendi kendine zarar verir.” diyen Yazgan, sohbet sırasında sık sık eserlerinden alıntılar yaparak kitabın, eğitimin, bilginin önemini vurguladı.

“BİLGİ EVLERİNİN EĞİTİME KATKISI BÜYÜK…”
Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin Türkiye’de ilk bilgi evleri olduğunun altını çizen Yazgan, devletimizin eğitime fazlasıyla önem verdiğini, kitap, kütüphane desteği ve imkânların sonuna kadar sunulduğunu ve bundan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Ali Fuat Başgil’in “Gençlerle Baş Başa” kitabından esinlenerek ortaokul öğrencilerine hitaben “Hayat Yolunda Öğrencilerle Baş Başa” ismiyle yazdığı eserinden de bahseden yazar; öğrencilerle hep birlikte şiirler okudu, öykülerinden bölümler okuttu. Konuşmasının ardından Bilgi Evi üyeleri için kitabını imzalayan Bestami Yazgan, Bilgi Evi üyeleriyle birlikte fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.
BESTAMİ YAZGAN KİMDİR?
Edebiyat Fakültesi’nden mezun olan Bestami Yazgan, Osmaniye'de on yedi yıl yayınlanan Güneysu Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin genel yayın yönetmenliği yaptıktan sonra, Özel Bahçelievler İhlas Koleji'nde edebiyat öğretmenliği görevini yürütmüş. Şiir, masal ve hikâye türlerinde 60 eseri bulunan yazarın, edebiyat dalında aldığı birçok ödülü de mevcut.

05 Kasım 2018 Pazartesi

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri