Haberler

Denizin Derin Tarihine Yolculuk

Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin “Yaz Etkinlikleri” kapsamında gerçekleştirdiği kültür gezilerinin son durağı İstanbul Deniz Müzesi oldu.

Faaliyete geçtiği günden beri, düzenli olarak her yaz hazırladığı gezi programlarıyla öğrencilerin ilgi odağı olmayı başaran Bilgi Evleri, gezi takvimine yeni lokasyonlar eklemeye devam ediyor. Bilgi Evi Yaz Etkinlikleri kapsamında hız kesmeden devam eden kültür gezilerinin en sonuncusu ise, İstanbul Deniz Müzesi’ne yapıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı ve Türkiye’nin ilk askeri müzesi olarak literatüre geçen İstanbul Deniz Müzesi koleksiyonunda 20 bin adet eser bulunuyor. İstanbul Deniz Müzesi’nde, keyifli bir gün geçiren Bilgi Evi öğrencileri, müzedeki değerli eserlerin her birini teker teker inceleyip denizlerimizin derin tarihe yolculuk yapma fırsatı buldular.

TARİHİ YERİNDE YAŞADILAR

Bilgi Evi üyeleri saltanat kayıkları bölümünde; Sultan IV. Mehmed’e ait olan Saltanat Kadırgası, mabeyn kayıkları, padişah haremi kayıkları, piyade kayıkları, çok amaçlı kayıklar, imparatorluk armaları ve yelken devri gemilerine ait donanım malzemelerini inceleme fırsatı buldular. Gezi programının ilerleyen bölümünde, Atatürk odası, deniz şehitleri salonu, gemi isim levhaları, silahlar salonu, eski gemilerin baş figürleri, dekoratif tahta oymaları, Kırım Harbi odası ve Mahmudiye Kalyonu odasını gezdiler. Müzenin üst katında bulunan Birinci Dünya Harbi salonu, Bahriye Mektebi odası, gemi modelleri, kıyafetler odası, Fatih Sultan Mehmed odası, Turgut Reis odası ve Kaptanı Derya Hızır Hayrettin Paşa odasını da ziyaret eden Bilgi Evi üyeleri, gezi sonunda deniz tarihimizin geçmişini yerinde gözlemleyerek ve dinleyerek kapsamlı bir bilgiye ulaşmış oldular.

25 Temmuz 2018 Çarşamba

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri