Haberler

Bilgi Evi Üyeleri Ayasofya’yı Ziyaret Etti

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin yaz etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen kültür gezilerinde ikinci durağı Ayasofya oldu.

Her yaz olduğu gibi bu yaz da her biri diğerinden daha ilgi çekici gezi programları hazırlayan Bilgi Evleri, üyelerine muhteşem bir yaz tatili geçirmeleri için fırsatlar sunmaya devam ediyor.

Yaz etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen kültür gezilerinde Bilgi Evi üyelerinin ikinci durağı Ayasofya oldu.

Pagan inançları ile Hıristiyanlığı birleştiren Büyük Konstantin’in zamanında ilk Ayasofya inşa edilmiş fakat daha sonra bazı yangınlarda ve isyanlarda bu mabet yıkılmış. 532 yılında Roma imparatoru Jüstinyen’in “Adem’den beri görülmemiş bir ibadethane yapacağım” sözü ile bugünkü Ayasofya’nın temelleri atılmış. 537 yılında kilise olarak merasimlerle açılmış. 916 yıl kilise olarak Hristiyanların kutsadığı Ayasofya 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethiyle camiye dönüştürülmüş. 481 yıl boyunca da Müslümanların ibadetine sahne olmuş. Cami haline dönüştürüldükten sonra Fatih Sultan Mehmed’in gösterdiği hoşgörüyle mozaiklerden insan figürleri içerenler ince bir sıva ile kaplanmış ve yüzyıllarca sıva altında kalan mozaikler bu sayede doğal ve yapay tahribatlardan korunmuştur. Cami müzeye dönüştürülürken sıvaların bir kısmı çıkarılmış ve mozaikler tekrar gün yüzüne çıkarılmıştır.

Ayasofya’nın büyüleyici mimarisine kapılan ve eşsiz mozaiklerini dikkatle inceleyen Bilgi Evi üyeleri hayranlıklarını gizleyemedi. Bolca fotoğraf çeken üyelerimiz yaşadıkları deneyimi ölümsüzleştirdi.

Eğlenceli ve yeni bilgilerle dolu bir gün geçirmenin keyfini yaşayan üyelerimiz, günü hatıra fotoğraflarıyla tamamladı.

13 Temmuz 2018 Cuma

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri