Haberler

Bilgi Evleri Yaz Dönemi Kültür Gezileri Başladı

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin yaz etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen kültür gezileri başladı.

Her yaz olduğu gibi bu yaz da her biri diğerinden daha ilgi çekici gezi programları hazırlayan Bilgi Evleri, üyelerine muhteşem bir yaz tatili geçirmeleri için fırsatlar sunmaya devam ediyor.
Çok okuyan mı daha çok bilir, çok gezen mi daha çok bilir tartışıladursun Bilgi Evleri, üyelerine hem çok okuma hem de çok gezme fırsatını birlikte sunuyor. Bilgi Evleri Yaz etkinlikleri kapsamında birbirinden eğlenceli ve eğitici, atölye ve kulüp çalışmalarının yanı sıra gerçekleştirilen kültür gezileriyle de üyelerine kendilerini geliştirmelerine imkân sağlıyor.

Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkûmdur sözünden hareketle Bilgi Evi üyelerinin yaz gezilerinde ilk durağı Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı oldu.

İstanbul’un Harbiye ilçesinde büyük bir yerleşke içerisinde kurulu olan Harbiye Askeri Müzesi Osmanlı Devletinin son dönemlerinde Kara Harp Okuluna tahsis edilmiş ve aralarında Mustafa Kemal Atatürk’ün de olduğu birçok subay buradan mezun olmuştur.

Sergi koridorlarında yer alan, askeri okuldaki öğrenciler tarafından hazırlanmış tablolar dikkat çekerken bir ressamın çiziminden farksız eserleri, harp okulu öğrencilerinin çizebilmesi Bilgi Evi üyelerini oldukça şaşırttı.

Koleksiyon zenginliği ve çeşitliliği açısından Dünya’nın önde gelen müzelerinden biri olma özelliğini taşıyan Harbiye Askeri Müzesi’ndeki eserleri dikkatle inceleyen bilgi evi üyeleri, kendilerine eşlik eden rehberden eserler hakkında bilgi aldı. Bilgi Evi üyeleri 5 bin eserin sergilendiği askeri müzede ahşap ve maden süsleme sanatının güzel örneklerini oluşturan tüfek, tabanca, top, kılıç, zırh, kalkan ve miğferleri görme fırsatını da yakaladı. Üstlerindeki el işçiliğiyle yapılmış süslemelerin anlamları hakkında bilgi alan öğrenciler eserleri tek tek inceledi.

Müze gezisinin ardından Mehteran gösterisine katılan üyelerimiz gösteriyi hayranlıkla izledi.
Eğlenceli ve yeni bilgilerle dolu bir gün geçirmenin keyfini yaşayan üyelerimiz, günü hatıra fotoğraflarıyla tamamladı.

12 Temmuz 2018 Perşembe

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri