Haberler

Zeytinburnu Duygularını Geleceğe Aktarıyor

Geleceğin Öykücüleri Ödüllerine Kavuştu

Kitap Okuma Yarışması, Gençlerle Baş Başa Sohbetleri ve daha pek çok kültürel faaliyetle Zeytinburnululara kültürel şuur ve okuma sevgisi kazandıran Bilgi Evlerinin, dilimizin doğru ve etkin bir biçimde kullanılmasını teşvik etmek, öykücülüğümüze yeni eserler kazandırmak ve genç yazarların ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla düzenlediği öykü yarışması her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun bir katılıma sahne oldu.
4. Öykü Yarışması ile bugüne kadar elde edilen katılımların en üst seviyesine ulaşılmış oldu. Toplam 2.351 öykünün bir araya geldiği yarışmada Prof. Dr. M. Fatih Andı, Cemal Şakar, Necip Tosun, Güray Süngü, Akif Hasan Kaya, Burcu Bayer ve Aykut Ertuğrul'dan oluşan seçici kurul, öyküleri büyük bir titizlikle değerlendirdi. Binlerce öykünün arasından ödül kazanan eserleri belirlemek hiç de kolay olmadı. 4. Öykü Yarışması Ödül Töreni ile birlikte dereceye giren öyküler sırasıyla açıklandı. Heyecanlı bekleyiş, dereceye giren öykülerin açıklanmasıyla yerini büyük bir sevinç ve mutluluğa bıraktı.

Bilgi Evleri 4. Öykü Yarışması’nda Yağmur Palaşoğlu, H. Taha Cerrahoğlu ve Evşen Yıldız birincilik ödülüne; Adem Çelik, M. Hilmi Özkök ve Eda Kırgeçit ikincilik ödülüne; Ramazan Şengül, İrem Naz Çelen ve Sahra Tahiroğlu da üçüncülük ödülüne layık görüldü. Dereceye giren Bilgi Evi üyelerinin ödüllerini Belediye Başkanı Murat Aydın takdim etti.
Dereceye giren öykülerden oluşan “Ödüllü Öyküler” isimli kitap ise tüm misafirlere hediye edildi.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen, yerli ve yabancı 35 öykücünün katıldığı 3. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali; 4. Öykü Yarışması'nın Ödül Töreni ile sona erdi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen törenle sona erdi. Törene, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın yanı sıra Türkiye’den ve dünyadan öykü yazarları ile birlikte çok sayıda Bilgi Evi üyesi katıldı.

“Zeytinburnu duygularını geleceğe aktarıyor”

Kapanış programının sonunda açıklamalarda bulunan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ”3’üncü uluslararası öykü festivalini gerçekleştirdik. Beş gün süreyle devam etti. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi ev sahipliği yaptı. Bu festivali Zeytinburnu’ndaki okullarımızda gerçekleştirmiş olduk. Dünya’nın 12 farklı ülkesinden 35 tane öykücüyle Zeytinburnu gençlerini ve insanını bir araya getirmiş olduk. Bunların yanında Zeytinburnu Bilgi Evleri olarak farklı alanlarda kültür ve sanatla ilgili yarışmalarımız oluyor. Bunlardan bir tanesi de öyküyle ilgilidir. Öykü alanında 4’üncü yarışmayı gerçekleştirdik. 2 bin 351 öykü katılmıştı finalde de dereceye girenlere ödüllerini az önce verdik. Zeytinburnu gerçekten okuyor, Zeytinburnu gerçekten yazıyor, Zeytinburnu duygularını geleceğe aktarıyor ve geleceğin Türkiye’sinde Zeytinburnu’ndan bahsedilmesi istiyor. Yazarak, okuyarak ve sanat yaparak göstermek istiyor. Bu güzellikleri yaşatan Rabbime şükürler olsun” dedi.

“Belediyeciliğin sosyal ve kültür sanatla ilgili alanlarını ihmal etmiyoruz”

Zeytinburnu Belediyesi olarak festivali düzenlemeye devam edeceklerini söyleyen Başkan Aydın, “Belediyede olduğumuz sürece festivallerde olmak isteriz. Biz klasik fen ve imarla ilgili belediyeciliği iyi yapıyoruz üst düzeyde de yapamaya çalışıyoruz. Ama onun yanında belediyecilikte bir sosyal alan vardır, sosyal tarafı vardır ve kültür sanatla ilgili alanı vardır o boyutlarını da hiç ihmal etmiyoruz. Onda da yine bu işi en iyi yapmanın mücadelesini veriyoruz” diye konuştu.

İşte Ödül Almaya Layık Görülen Öyküler ve Eser Sahipleri:

Tüm Dereceleri Görmek İçin Tıklayınız...

28 Mart 2018 Çarşamba

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri