Haberler

Beyni Kullanabilmenin Temel Yolu: “Okumak”

Bilgi Evlerinin Gençlerle Baş Başa Sohbetleri’nde bu ayki konuğu yazar Mevlana İdris ZENGİN oldu.

Zeytinburnu Bilgi Evleri, değerler eğitimi çerçevesinde çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğine sosyal, eğitsel ve kültürel faaliyetlerle katkıda bulunmak amacıyla, milli ve manevi yönlerden kendilerini geliştirebilecekleri fırsatların kapısını her ay birbirinden değerli konu ve konuklarla açmaya devam ediyor.

Gençlerle Baş Başa Sohbetleri’nde Bilgi Evi üyelerinin bu ayki konuğu yeni dergisi ile okuyucularının karşısına çıkan Mevlana İdris Zengin oldu. 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle çocuk yayıncılığında yepyeni bir dergi raflardaki yerini aldı. Alışılmış çocuk dergilerinin epey dışında yayın hayatına atılan ve ilk sayısı yayımlanan “Çocuk Edebiyatı Tercüme Ofisi: ÇETO” dergisi Mevlana İdris’in yönetiminde 70’ten fazla yazar, çizer, fotoğrafçı ve akademisyenin katkı sunduğu bir eser. Bilgi Evi üyeleriyle ÇETO isimli dergisi üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştiren Mevlana İdris üyelerimize dergi hakkındaki görüşlerini de sormayı ihmal etmedi.

Mevlana İdris; “Yaşadığımız dünyada bütün bu gezegeni on beş defa yok edecek kadar nükleer silah var, her insanı on beş defa vuracak kadar mermi… Bir tarafta obez insanlar var, şişmanlıktan ölüyor; diğer tarafta açlıktan ölen insanlar var. Böylesine bir dünyada yaşıyoruz. Zeytinburnu’nda yaşayan sizler şanslı olabilirsiniz; fakat her gün hiç yemek yemeden uyuyan bir milyar insan var. İçecek su bulamadığı için ölen insanlar var. İki milyar insan günde iki dolar ile yaşamaya çalışırken diğer tarafta paralarını nereye koyacağını şaşıran insanlar var. Yani gelirlerin adaletsiz dağılımı sorunu var. Yaşadığımız evren içerisinde ne kadar küçük bir yer kapladığımızı hayal edebiliyor musunuz? Ama bizim zihnimiz bütün bu evreni aşabilecek güçte ve donanımda yaratılmış. Kullanmadığımız zaman zihin küçülür ve zarar görür. Buna engel olmanın yolu da kitaplardır. Ama iyi kitapları seçmeyi bilmek gerekiyor. Beynini önemseyenlere iyi kitapları okumasını öneriyorum.” diyerek görüşlerini paylaştı.

Bilgi Evi üyeleri için dergilerini imzalayan Mevlana İdris Zengin, çekilen hatıra fotoğrafıyla günü ölümsüzleştirdi.

12 Şubat 2018 Pazartesi

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri