Haberler

Milli Şairimizi Kabri Başında Andık

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evi üyeleri, vefatının 81. yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy’u kabrinin bulunduğu Edirnekapı Şehitliği’nde düzenlenen bir törenle andı.

Asıl ismi Ragif olan Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 yılında İstanbul’un Fatih ilçesinde dünyaya gelmiştir. Mehmet Akif’in annesi Emine Şerif Hanım; babası ise Fatih Camii medrese hocalarından İpekli Mehmet Tahir Efendi’dir. Yakın tarihimizin en büyük şairlerinden, tavizsiz mücadele ve dava insanlarının önde geleni Mehmet Akif’i vefatının 81. yıl dönümünde Bilgi Evi üyeleri yalnız bırakmadı.

Edirnekapı Şehitliğinde yer alan kabri başında ziyaret edilen Milli Şairimizi, kültür tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan anlattı. Mehmet Akif’in, özü sözüne uygun bir ahlak kahramanı, emperyalizme düşman kesilen bir fazilet ve cesaret kalesi, vatanımızın ıstıraplı ve hazin dönemlerinde mısralarıyla Türk Milletinin hislerine tercüman olan bir vatansever olduğunu ifade etti.

Unutulmayan büyük üstat, milli mücadeleyi destanlaştıran, milletimizin değerlerini en özel ve güzel biçimde özetleyen İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma töreni dualar eşliğinde sona erdi.

29 Aralık 2017 Cuma

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri