Haberler

Bülent Ata: “Yazarlık Bana Kaderimin Bir Oyunu”

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri, Gençlerle Baş Başa Sohbetleri’ nde Yazar Bülent Ata’yı ağırladı.

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evlerinin düzenlemiş olduğu Gençlerle Baş Başa Sohbetleri ’ne bu ay konuk olarak Yazar Bülent Ata katıldı. Bilgi Evi üyeleri konuk yazarı büyük bir coşkuyla karşıladı. Mütevazı duruşuyla Bilgi Evi üyelerini selamlayan konuk yazar “Asuman” isimli eseri üzerine gençlerle sohbet etti.

Bülent Ata, “Bir mizah öyküsü yazdığınız zaman normal şeyler anlattığınızda karşınızdaki insanı güldüremezsiniz. Dolayısıyla Asuman öyle bir şey yapsın ki, normalde beklenmedik gerçek hayatta karşılaşması güç olsun. Bizim kendi hayatımızda akıllı olmak, düzgün olmak, komşu çocuğu gibi idealleri olmak, öretmenin gözüne girmek, annenin sözünü dinlemek gibi bir sürü yükümlülüklerimiz var. Ama bir gün geliyor ve eeh! diyoruz. İşte Asuman, eeh! diyen birisi ve dolayısıyla bu yüzden bize sevimli geliyor. Senin yapmak isteyip, o eşikte beklediğin ve yapmadığın şeyi Asuman yapmış. Bu insana gizli bir tat duygusu veriyor. Böyle insanlar yok mu? Aslında var. Asuman da bu şekilde bazıları yaşandı, bazıları esinlenildi, bazıları daha komik olsun veya şöyle bir şey olsa nasıl olur denilerek yazıldı.” dedi.

Yazarlık hayatı ile ilgili bir soru üzerine konuk yazar; “Bir bayram günü ziyarete gittiğinizde size şunu sorarlar. Okul nasıl gidiyor, dersler nasıl gidiyor, üniversite sınavına hazırlanırsınız sınav nasıl geçti, sınavı geçersiniz kaçıncı sınıftasın, o biter KPSS’de ne oldu, onu geçersiniz ne zaman evleniyorsun, evlenirsin çocuk ne zaman vs. bitmez bu sorular. Bana da soruyorlardı ben alttan iki dersim var diyordum. Dolayısıyla bir şey başarmak için tiyatroyla ilgilendim. Daha sonra TRT sınav açmış, tesadüfen TRT’ nin sınavına girdim ve TRT de buldum kendimi. Diğer taraftan da bir arkadaşım sen yazsan iyi şeyler çıkar ortaya sende yazma yeteneği var dedi. Derken Rasim Özdenören ile tanıştım. O bana destek oldu ve öykü yazdım. Özetle bana kaderimin bir oyunu bu yaşadıklarım. Ben bunların hiç birini kendim arzu etmedim. Düştüm kalktım, düştüm kalktım ve sonunda bir baktım, yapabildiğim şeylerin en iyisi yazmakmış onu gördüm.” Diyerek yanıt verdi.

Konuşmasının ardından Bilgi Evi üyeleri için kitabını imzalayan Bülent Ata, çekilen hatıra fotoğrafının ardından Bilgi Evi üyeleriyle vedalaştı.

21 Aralık 2017 Perşembe

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri