Haberler

Bilgi Evi üyelerinden Osmanlı İmparatorluğu’nun Kalbine Ziyaret

Yaz etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen gezilerde Bilgi Evi üyelerinin ikinci durağı Topkapı Sarayı oldu.

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin Topkapı Sarayı’na gerçekleştirdiği geziye yoğun ilgi gösterildi. 47 Bilgi Evi üyesi ve 3 öğretmen eşliğinde gerçekleştirilen gezide atılan her adım yeni bir keşif oldu.

1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun, 400 yıl boyunca yönetim merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı’nı gezen Bilgi Evi üyeleri, daha önce sadece kitaplardan gördükleri birçok eser ve bilgiyi yerinde inceleme fırsatını elde etti. Topkapı Sarayı, mükemmel konumunun yanı sıra mimari yapısı ve içinde barındırdığı Osmanlı döneminin zenginliğiyle Bilgi Evi üyelerini kendisine hayran bıraktı.

Mezar taşları, padişah elbiseleri ve tahtlarının bulunduğu yerler, Yavuz Sultan Selim’in mührü, zümrütlü sorguçları, tören mataraları, ok ve yay keseleri, Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcı, cam kandiller, padişahların kullandıkları sürahi, tas ve maşrapalar, mücevher gülabdanlar, zümrüt ve elmaslı yüzükler ve kutsal emanetler bölümü ziyaret edildi.

Bilgi Evi üyeleri Osmanlı İmparatorluğu’nu yaşarcasına gerçekleştirdikleri geziyi, çektirdikleri hatıra fotoğrafıyla tamamladı.

14 Temmuz 2017 Cuma

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri