Haberler

Prof. Numan Kurtulmuş: “Hayatın en değerli eylemi okumak”

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin bu yıl 13. sünü düzenlendiği Geleneksel Kitap Okuma Yarışması’nın Ödül Töreni Başbakan Yardımcısı Prof. Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin bu yıl 13. sünü düzenlendiği Geleneksel Kitap Okuma Yarışması’nın ödül töreni, Başbakan Yardımcısı Prof. Numan Kurtulmuş, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver, Belediye Başkan Yardımcıları, Zeytinburnu Meclis Üyeleri, değerli yazarlar Yusuf Dursun, Murat Kılıç, değerli okul müdürleri, muhtarlar ve Bilgi Evi üyelerinin katılımıyla Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Öğrenciler, öğretmenler, mühendisler, mimarlar, doktorlar, işçiler ve ev hanımları gibi geniş
bir kitlenin katıldığı yarışma bu yıl da büyük ilgi gördü. Bilgi Evlerine kayıtlı 8.120 üyenin başvurduğu yarışmada toplam 35.444 kitap, 4.294.043 sayfa okundu. Katılımcılar dört grup için belirlenen 7 kitabı 40 günde okuyarak ÖSYM standartlarında hazırlanan bir sınava tâbi tutuldular. Sınav sonucunda 42 üye dereceye girdi.

Ödül Töreninde gençlere hitap eden Başbakan Yardımcısı Prof. Numan Kurtulmuş, Kitap Okuma Yarışması Ödül töreni için bir araya gelmenin umut verici olduğunu ifade ederek “Bu sosyal belediyecilik örneği için Zeytinburnu Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Artık belediyecilik sadece yolları, parkları yapmak, vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak değil. Daha önemlisi gençlerimizi geleceğe hazırlayacak projelere de imza atmaktır. Bu çerçevede Bilgi Evlerinin önemli bir proje olduğunu bilerek gelişmesini takip ediyoruz. Gençlerimizin içerisinde rahatlıkla çalışma yapacakları, kitap okuyacakları, bir araya gelecekleri, sosyalleşebilecekleri önemli bir mekân olarak Bilgi Evleri ciddi bir fonksiyon görüyor.” şeklinde konuştu.

Okumak, Kutsal Bir Sorumluluk

Prof. Numan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti: “İlim kendini bilmektir, kendini bilmek varlığını, yokluğunu bilmektir. Dolayısıyla hayatın en değerli eylemi okumaktır. Kâinatı okumaktır, kitabı okumaktır. Dünyaya ilişkin ne varsa onları öğrenmeye çalışmaktır. Okumak bu anlamda baktığınız zaman son derece kutsal bir vazife, kutsal bir sorumluluktur. Okumak sadece insanın bilgisini arttırmaz. Öyle kitaplar vardır ki sizin ruhi gelişmenize de katkıda bulunur. Okumak dili inşa eder, dil gönlü inşa eder. İnsanlar gönülleriyle, zihinleriyle konuşur. İnsanın bütün erdemleri, faziletleri kâinatı, kitabı okumasından geçer. Neyi okursanız okuyun her okuduğunuz kitap sizi geliştirecek. Ancak kitapların hepsi bir tek kitabı iyi anlamak için okunur o da Kuran-ı Kerim’dir. Bütün kitapları Allah’ın bize hayat rehberi olarak verdiği kâinat kitabı olarak gönderdiği Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlamak için okuruz. Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anladığımız zaman kâinatı da, kendimizi de en iyi şekilde anlayacağız, hayatı anlamlandıracağız ve güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Onun için bu okumalar hayatınızda bir başlangıç olsun.”

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın yaptığı selamlama konuşmasında “Kitap Okuma Yarışmasına katılan 8.120 hemşerimizi ve sınava giren 3 bine yakın hemşerimizi de kutluyorum. Bu yarışmanın 13.sünü gerçekleştirmeyi nasip ettiği için Rabbime şükrediyorum. Bu anlamlı organizasyonda görev alan tüm mesai arkadaşlarıma, özellikle de Bilgi Evlerindeki öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen 13. Geleneksel Kitap Okuma Yarışmasında 1. Grup’ta Beştelsiz Bilgi Evinden Nehir Güngör birinci, Merkezefendi Bilgi Evinden Emir Talha Kurt ikinci, Seyitnizam Bilgi Evinden İkra Sude Kurt üçüncü oldu.

İkinci grupta Sümer Bilgi Evinden Sara Yetiş birinci, Beştelsiz Bilgi Evinden Yusuf Savcı ikinci, Seyitnizam Bilgi Evinden Mehmet Ay üçüncülüğü kazandı.

Üçüncü grupta Yenidoğan-Gökalp Bilgi Evinden Aynur Türkseven birinci, Yenidoğan-Gökalp Bilgi Evinden Ayşenur Türkseven ikinci ve Yeşiltepe Bilgi Evinden Berfin Gökçe üçüncü oldu.

13. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Dördüncü Grup’ta ise Yeşiltepe Bilgi Evinden Emel Öğretici, Seyitnizam Bilgi Evinden Kübra Nur Kaya ikinci, Sümer Bilgi Evinden Recep Uçan üçüncülüğe hak kazandı.

Zeytinburnu Belediyesi Geleneksel Kitap Okuma Yarışmasında dereceye girenlere, toplamda 47 bin 750 TL para ödülü verildi. Ayrıca ilk üç dereceye giren üyeler ailelerinden iki kişiyle birlikte, (toplamda 39 kişi) 5 gece 6 gün sürecek Çanakkale Assos Yaz Kampı'na katılacak.


I. Grup Tüm Sonuçlar İçin Tıklayınız.

II. Grup Tüm Sonuçlar İçin Tıklayınız.

III. Grup Tüm Sonuçlar İçin Tıklayınız.

IV. Grup Tüm Sonuçlar İçin Tıklayınız.

15 Mayıs 2017 Pazartesi

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri