Haberler

Bilgi Evi Robot Atölyesi Robot Olimpiyatlarında

Bilgi Evi Robot Atölyesi ITURO 2017'de yarıştı

Türkiye’de ilk defa Zeytinburnu Belediyesi tarafından hayata geçirilen Bilgi Evleri; bir ilk olarak başladığı hizmet hayatına, gerçekleştirdiği etkinlikler ve kırdığı rekorlarla bir öncü olarak devam ediyor. Kültür, sanat ve eğitim alanlarında üyelerinin gelişimine destek veren Bilgi Evleri, 21. yüzyılın becerileri olan eleştirel düşünme, problem çözme ve iş birliği yapabilme gibi becerilerin gelişmesini sağlamak amacıyla Robot Yapım Atölyesi’ni üyelerinin hizmetine sundu.

Zeytinburnu Bilgi Evleri; robotik eğitimleri ile üyelerinin üç boyutlu düşünme yeteneğini, şekil ve uzay algılarını, hayal gücü ve ince motor becerilerini geliştirirken, üretme ve buluş yapma duygularını pekiştirmeyi, tüm bunların yanında sahip oldukları yeteneklerin farkına varmalarını sağladı.

Hayal Dünyası Robotik ile Gerçeğe Dönüşüyor

Toplamda 32 hafta süren robot yapım atölyesinin eğitimleri İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Şişman ve Yrd. Doç. Dr. Yavuz Yaman’ın başını çektiği uzman bir ekip tarafından gerçekleştirildi. Hazırlanan eğitim programı doğrultusunda öncelikle robot yapım aşamasında kullanılan materyaller tanıtıldı ve eğitim programı ilerledikçe Bilgi Evi üyeleri birçok fonksiyonu yerine getirebilen robot uygulamalarını hayata geçirdi.

Bilgi Evi Robot Atölyesi, Olimpiyatlarda Yarışıyor

Bilgi Evi Robot Atölyesi, gerçekleştirdiği çalışmaları sergilemek ve değerlendirilmesini sağlamak amacıyla robot olimpiyatlarına katıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından gerçekleştirilen 11. İTÜ Robot Olimpiyatları’nda Çizgi İzleyen, Çizgi İzleyen Minikler, Mikro Sumo, Basketbol, Merdiven Çıkan, Labirent, Renk Seçen, Kendini Dengeleyen, Senaryo ve Serbest Kategori olmak üzere on farklı yarışma düzenlendi. Türkiye’nin dört bir yanından binlerce öğrenci ile birlikte Bilgi Evi Robot Atölyesi üyeleri de İTÜRO 2017 organizasyonunda yer aldı. Çizgi İzleyen Minikler kategorisinde yarışmaya katılan Bilgi Evi Robot Atölyesi üyeleri, robotlarının tasarım ve yapım aşamasını İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi laboratuvarında Yard. Doç. Dr. Burak Şişman, Yard. Doç. Dr. Yavuz Yaman ve ekibi ile birlikte gerçekleştirdi. Çizgi İzleyen Minikler kategorisinde 64 katılımcı arasında 14. sırada yer edinen Bilgi Evi Robot Atölyesi üyeleri, tasarımlarının böyle bir organizasyonda yer almasının ve derece elde etmesinin gururunu yaşadı. Bilgi Evi üyeleri düzenlenen organizasyonla Türkiye genelinden katılımcıların çalışmalarını da görerek bakış açılarını genişletme fırsatını elde ettiler.

08 Nisan 2017 Cumartesi

İlgili Video

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri