Haberler

Yusuf Özkan Özburun: Kadim Bilgelik Kültürünü Keşfetmek Zorundayız

Bilgi Evi Öğretmenleri Hizmet İçi Eğitim Seminerinde Stres İle Mücadele Yöntemlerini İnceledi

Bilgi Evi üyelerinin sosyal ve kültürel gelişimine destek veren Zeytinburnu Belediyesi, Bilgi Evi öğretmenlerinin de gelişimine ve eğitimine önem veriyor. Bilgi Evi üyelerine daha kaliteli aynı zamanda daha etkin hizmet sunmak ve toplumumuzun kültürünü oluşturan değerlerimizin aktarımını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen hizmet içi eğitim seminerleri devam ediyor.

Yusuf Özkan Özburun’ un konuşmacı olarak katıldığı seminerde bir önceki seminerin devamı niteliğinde stres ve stres ile mücadele yöntemleri konusu işlendi.

Yusuf Özkan Özburun; “Bugün itibariyle düşündüğümüzde iki temel hastalıktan bahsedebiliriz. Hem fiziksel temelli hem de psikolojik temelli hastalıklar. Kısacası günümüzde işin içine psikoloji girdi. Psikoloji diğer bulaşıcı hastalıklar gibi yaygın hale geldi. Bunlardan bir tanesi de stres ve depresyon. Bunun karşısında çare üretmemiz lazım. Öncelikle kendi kendimizin doktoru olmaktan bahsediyoruz. Bunları kendi kendimize yapamadığımız zaman dışardan palyatif tedbirlerle üstesinden gelmek pek mümkün değildir. Stresin kelime anlamı baskıdır. Stres altında kendimizi gergin hissederiz. Bu gerginliği oluşturan değişik koşullar vardır. Fakat genel anlamda iki durumdan söz edebiliriz. Birincisi mekândan kaynaklanan strestir. Mekânın insan psikolojisi üzerine önemli ölçüde etkisi vardır. İkincisi insandan kaynaklanan strestir. İnsandan kaynaklanan stresi de iki biçimde inceleyebiliriz. Birincisi başka insanlardan kaynaklanan strestir. Bununda temelinde yatan şey beklenti eşiğinin yükselmesidir. İnsanların birbirinden anormal, gizli, ince, rafine beklentilerinin olmasıdır. Bu beklentiler de tüketim kültürü ile besleniyor. İnsandan insana imajinasyonla, videoyla yayılıyor ve bulaşıcı bir hastalığa dönüşüyor. Bunun sonucunda normal olan bir şey artık yetersiz hale geliyor. Dolayısıyla bizim kadim bilgelik kültürünü keşfetmemiz gerekiyor. Sadeliği ve derinliği tekrar keşfetmek zorundayız. Aksi halde kuyruğunu yakalamaya çalışan kedi misali ömrümüz boyunca sonu gelmeyen problemlerle mücadele etmek zorunda kalırız.” diyerek konuşmasına devam etti.

Yusuf Özkan Özburun konuşmasının ardından hatıra fotoğrafı çektirerek Bilgi Evi öğretmenleriyle vedalaştı.

16 Mart 2017 Perşembe

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri