Haberler

Yusuf Özkan Özburun ile Stres Yönetimi Üzerine

Bilgi Evi Öğretmenleri Hizmet İçi Eğitim Seminerinde Yusuf Özkan Özburun ile stres yönetimini işledi.

Bilgi Evi üyelerinin sosyal ve kültürel gelişimine destek veren Zeytinburnu Belediyesi, Bilgi Evi öğretmenlerinin de gelişimine ve eğitimine önem veriyor. Bilgi Evi üyelerine daha kaliteli aynı zamanda daha etkin hizmet sunmak ve toplumumuzun kültürünü oluşturan değerlerimizin aktarımını kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen hizmet içi eğitim seminerleri devam ediyor.

Yusuf Özkan Özburun’un konuşmacı olarak katıldığı seminerde çağımızın vebası diye nitelendirilen stres ile doğru mücadele edebilmenin yolları incelendi.

Stresin, kaygının insanın doğasında var olduğunu dolayısıyla bunu yok etmek diye bir şeyin söz konusu olmadığını, bununla beraber stresi negatif bir kavram olarak tanımlamanın doğru olmadığını belirterek konuşmasına başlayan Yusuf Özkan Özburun, doğru yerde ve doğru zamanda stresin insanı motive eden, tetikleyen, enerjisini yükselten bir olgu olduğunu, stresini yönetemeyen insanların ise bunu negatif bir kavram olarak nitelendirdiğini ifade etti.

“Dolayısıyla biz iyi stres diye bir kavramdan bahsedeceğiz. İnsanın yaradılışından gelen ve tıpkı diğer duygular gibi olan stresi yönetmeyi öğrenirse muazzam bir enerji kaynağıdır. Hatta gençlik ve dinçlik kaynağıdır. Sosyal – Psikolojik araştırmalarda bunun karşılığı vardır. İnsanın kontrollü strese ihtiyacı vardır. Negatif duygu diye bir şey yoktur. Sadece yerli ve yersiz kullanılan duygu vardır, dozu kaçırılan duygu vardır. Kin, nefret, öfke duymamız gereken durumlar olabilir bu nedenle yerinde ve dozajında kullanıldığında bu duygular negatif bir duygu değildir.
Eğer stres negatif bir şey olsaydı çok stresli bir çalışma ortamında bulunan insanların hayatları diğer insanların hayatlarına göre daha kısa olmalıydı. Üst düzey yöneticilerin, aktif siyasetle uğraşan siyasetçilerin ve bunun gibi çok stresli çalışma ortamında çalışan insanların yapılan araştırmalarda daha fazla yaşadıkları tespit edilmiş. Biz bunu stres yönetiminde yer alan baraküda etkisi ile açıklıyoruz. Kaygı etkisi, stres etkisi canlı kalmanın, hayatdar kalmanın ve dinamizmin kaynağıdır. Uyarıcı etkisinin ortadan kalkması veya yetersiz kalması insanı en çok yoran durumlardır. İnsanın bir miktar uyarılmaya ihtiyacı vardır. Hatta biraz dozun yüksek olmasının daha canlı kalmaya sebep olduğu söylenir”. Diyerek konuşmasına devam etti.

Yusuf Özkan Özburun konuşmasının ardından hatıra fotoğrafı çektirerek Bilgi Evi öğretmenleriyle vedalaştı.

23 Şubat 2017 Perşembe

Fotoğraflar

Diğer Haberler

Geri