Bilgi Evleri

Merkezefendi Bilgi Evi


1 Şubat 2005 tarihinde Merkezefendi Mahallesi’nde hizmete açılan Bilgi Evi, 9 Mart 2018'de yenilenerek daha modern binasında hizmete devam etmektedir.Merkezefendi Bilgi Evi Bölümleri


Kütüphane Salonu
- Okuma ve etüt salonu olarak kullanılan, üye kaydının yapıldığı bölümdür.
- Her yaş, seviye ve zevke hitap edebilecek, çeşitli türlerde, edebî kalitesi yüksek toplam 8.327 kitap bulunmaktadır.
- Perde-projeksiyon ve ses sistemiyle donatılmıştır.
- Ödül törenleri, film gösterimleri, konferans ve seminreler, bilgi evi tanıtım toplantıları gibi birçok etkinlik bu bölümde yapılmaktadır.

Bilgisayar Salonu
- Üyelere bilgisayar ve internet kullanma imkânının sunulduğu bölümdür.
- Üyeler ödev ve projelerini öğretmenlerin rehberliğinde kolaylıkla hazırlayabilmekte, çıktı alabilmektedirler.
- İnternette zararlı sitelere girişi engellemek için güvenlik duvarı, virüs programları gibi gerekli tedbirler alınmıştır. Ayrıca bütün işlemler öğretmen gözetiminde yapılmaktadır.
- Üyelerin bilgisayar kullanma bilgi ve becerilerini geliştirebildikleri, boş zamanlarında kaliteli web sitelerinde dolaşma veya oyun oynama imkânı buldukları, ailelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderebilecekleri temiz ve güvenilir bir ortamdır.
- Bu salonda 36 bilgisayar üyelerimizin hizmetindedir.


Bilge Nesil Sınıfı
Bilge Nesil Projesi, farklı yaş grubundan üyelerimizle eğitim ve öğretim dönemi boyunca sürdürdüğümüz bir seminer programı platformudur. Lise ve ortaokul öğrencisi olan katılımcılarımız için özel olarak hazırlanmış müfredatlarla gerçekleştirdiğimiz projede, kişisel gelişimden değerler eğitimine kadar birçok farklı başlıkta belirlediğimiz konuları görsel içeriklerle destekleyerek katılımcılarla paylaşıyor, onların da fikir ve görüşlerini ifade etmelerini sağlıyoruz. “Bilgili” bir neslin ötesinde “Bilge” bir nesil yetiştirmeyi hedeflediğimiz projemizin seminerleri, 30 kişilik kapasitesi olan bu sınıfımızda gerçekleştirilecektir.

Kulüp ve Atölye Sınıfı
Bilgi Evimizde Keman, Gitar, Robot Yapım, Drama, Temel Resim ve Mental Aritmetik atölyelerimizin gerçekleştirileceği 30 kişi kapasiteli sınıfımız bulunmaktadır. Ayrıca Origami, Kirigami, Quilling, Konsept Robot, Güzel Konuşma, Gökkuşağı (Boyama), Öykü Yazarlığı, Akıl ve Zekâ Oyunları, Polimer Kil Kulübü çalışmalarımızı da gerçekleştirebileceğimiz bu sınıfta, çocuklarımıza eğlenerek yeteneklerini keşfedecekleri ve zekâlarını geliştirecekleri farklı bir dünya sunuyoruz.

Etüt Sınıfı
Okul dışında ders çalışmak için evinde uygun ortamı bulamayan üyelerimiz için bulunmaz bir fırsat olan bu sınıfımız, rahatça ders çalışabilmeniz için sizleri bekliyor.

Satranç Sınıfı
Bir strateji oyunu olan satranç sporu, üyelerimizin zihinsel gelişimine büyük oranda katkıda bulunmaktadır.

Sinema ve Konferans Salonu
Her hafta sonu film gösterimlerimizi gerçekleştireceğimiz salonumuz 61 kişi kapasitesindedir. Film gösteriminin yanı sıra meslek tanıtımları, Ayın Öğrencisi Ödül Töreni, toplantı ve seminerlerin gerçekleştirileceği salonda ayrıca Drama Atölyesi çalışmaları da gerçekleştirilecektir.

Mescit
Üyelerimizin ve velilerimizin ibadetlerini rahatça ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirebileceği mescidimiz, erkek ve kadın olarak iki ayrı bölümden oluşmaktadır.
Kitap Dostları Kulübü
Tanım: Kitapları seven, aynı zamanda onları okuyup anlamaya çalışan, insanların birbirleriyle tanışmasını, kaynaşmasını ve sosyalleşmesini hedef edinen, okumanın değerini bilip bu amaç doğrultusunda çalışmalar yapan bir kulüptür.

Amaç: Bilgi Evi kütüphane bölümünü daha etkin ve verimli şekilde kullanacak bir kitle oluşturmak, yeni kitaplarla tanışmak, bir şeyler öğrenirken hoşça vakit geçirmek, üyelerimizin, kendilerini ifade etme, toplum karşısında konuşma gibi sosyal yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmak, kitap okuma sevgisi kazandırmak ve öğrendiklerini gündelik hayatta uygulama becerisi aşılamak ve üye ile kitap mekânları arasında daha sıcak bir bağ kurmak,
- Belirli Gün ve Hafta Etkinlikleri
- Geziler
- Münazaralar
- Seminer ve Konferanslar
- Sosyal Çalışmalar
- Turnuvalar
- Yarışmalar
- Serbest Düşünce Köşesi
- Sponsorluk Çalışmaları
- Tanıtım Çalışmaları
- Projeler

- Bilge Nesil Projesi
- Üstün Zekâlılar Projesi
- İyilik Kumbarası Kitabı Projesi
- Periyodik olarak Yapılan Etkinlikler
- Ayın Öğrencisi
- Ayın Sorusu
- Temel Bilgisayar Eğitimi
- İyilik Kumbarası
- Veliye Mektup
- Bilgi Evi Tanıtım Toplantıları
- Öğrenci Buluşması
- Meslek Tanıtım Semineri
- Film Gösterimi
Adres:
Merkezefendi Mah. Sabri Ülker Sk No:34/A Kat:2 34015 / Zeytinburnu

Telefon:
0212 413 11 11 Dahili: 3216 - 3235

KrokiBüyük bir haritada görüntüle: Merkezefendi Bilgi Evi
Geri