Bilgi Evleri

Beştelsiz Bilgi Evi


1 Aralık 2008 tarihinde Beştelsiz Mahallesi’nde hizmete açılmıştır.



Beştelsiz Bilgi Evi Bölümleri


Kütüphane Salonu:
- Okuma ve etüt salonu olarak kullanılan, üye kaydının yapıldığı bölümdür.
- Her yaş, seviye ve zevke hitap edebilecek, çeşitli türlerde, edebî kalitesi yüksek toplam 7.135 kitap bulunmaktadır.
- Perde-projeksiyon ve ses sistemiyle donatılmıştır.
- Ödül törenleri, film gösterimleri, konferans ve seminerler, bilgi evi tanıtım toplantıları gibi birçok etkinlik bu bölümde yapılmaktadır.


Bilgisayar Salonu
- Üyelere bilgisayar ve internet kullanma imkânının sunulduğu bölümdür.
- Üyeler ödev ve projelerini öğretmenlerin rehberliğinde kolaylıkla hazırlayabilmekte, çıktı alabilmektedirler.
- Pedagojik açıdan daha verimli bir kullanım için ilköğretim öğrencileri ile lise öğrencileri ve yetişkinler için iki ayrı bilgisayar salonu bulunmaktadır.
- İnternette zararlı sitelere girişi engellemek için güvenlik duvarı, virüs programları gibi gerekli tedbirler alınmıştır. Ayrıca bütün işlemler öğretmen gözetiminde yapılmaktadır.
- Üyelerin bilgisayar kullanma bilgi ve becerilerini geliştirebildikleri, boş zamanlarında kaliteli web sitelerinde dolaşma veya oyun oynama imkânı buldukları, ailelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderebilecekleri temiz ve güvenilir bir ortamdır.
- Bu salonda 29 bilgisayar üyelerimizin hizmetindedir.


Çok Amaçlı Salon
- Kulüp çalışmaları, bilgi yarışmaları, film gösterimleri, satranç turnuvaları, münazaralar, tiyatro çalışmaları gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği bölümdür.
- 20 kişinin kullanabileceği bir toplantı masası bulunmaktadır.
- Perde-projeksiyon ve ses sistemiyle desteklenmiştir.
- Konferans, toplantı, kulüp çalışmaları ve benzeri etkinliklerde kullanılmak üzere yazı tahtası da mevcuttur.
Biyoloji ve Doğa Kulübü
Tanım: İnsan doğasını daha yakından tanıtır. Bireyin kendisini ve çevresini tanımasını sağlar, çevresini koruma bilinci kazandırır. Doğadaki canlıları koruma- geliştirme – güzelleştirme ve yok etmeme bilinci oluşturur.

Amaç: Biyoloji ve Doğa Kulübü olarak amacımız; vücudumuzu, çevremizde bizimle beraber yaşayan hayvan ve bitkileri, dolayısıyla tabiatı ve içinde yaşadığımız dünyayı üyelerimize tanıtıp daha iyi anlamalarına yardımcı olmak sonuç olarak ekosistem denilen mükemmel düzenden onları haberdar edip küresel ölçekte dünyamızı bekleyen tehlikeler hakkında onları bilgilendirmek ve üyelerimizin tabiata daha saygılı ve faydalı bireyler olmalarını sağlamaktır. Çevre korumanın bir eğitim işi olduğunu, eğitimin de küçük yaşlardan itibaren başladığını, doğayı korumanın insanı da korumak olduğu bilincine ulaştırmaktır.
Kitap Dostları Kulübü
Tanım: Kitapları seven, aynı zamanda onları okuyup anlamaya çalışan, insanların birbirleriyle tanışmasını, kaynaşmasını ve sosyalleşmesini hedef edinen, okumanın değerini bilip bu amaç doğrultusunda çalışmalar yapan bir kulüptür.

Amaç: Bilgi Evi kütüphane bölümünü daha etkin ve verimli şekilde kullanacak bir kitle oluşturmak, yeni kitaplarla tanışmak, bir şeyler öğrenirken hoşça vakit geçirmek, üyelerimizin, kendilerini ifade etme, toplum karşısında konuşma gibi sosyal yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmak, kitap okuma sevgisi kazandırmak ve öğrendiklerini gündelik hayatta uygulama becerisi aşılamak ve üye ile kitap mekânları arasında daha sıcak bir bağ kurmak,
Resim Kulübü
Üyelerimizin hayal gücünü geliştirmek ve somut hale getirmek, el becerilerini ve yeteneklerini ortaya çıkartmak adına başlatmış olduğumuz bir kulüptür. Bilgi evini düzenli kullanan 5. sınıf üstü üyelerimiz katılabilir.
Sahne ve Gösteri Sanatları Kulübü
Tanım: Sahne ve Gösteri Sanat dallarını oluşturan sinema, tiyatro, müzik ve benzeri ile ilgilenen kişilerin yetenekleri doğrultusunda bir araya gelip, ortak çalışmalar yapması için ortam hazırlayan bir kulüp faaliyetidir.

Amaç: Üyelerimizin sosyalleşmesine ve yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmak, Bilgi Evi içerisindeki tören ve etkinliklerde görev vererek yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, çevremizde gerçekleştirilen sanatsal faaliyetler hakkında bilgilendirip, onları bu faaliyetlere katılmaları için teşvik etmek.
Satranç Kulübü
Tanım: Satranca ilgi duyan, satranç oynayan ve satranç oynamayı öğrenmek isteyen; dikkat etme, detayları ve uzağı görme, problem çözme yetilerini geliştirmek isteyen üyelerin bir araya gelerek oluşturduğu sosyal bir kulüptür.

Amaç: Üyelerin satrancın önemini fark etmesi, zihinsel gelişimlerine katkı sağlaması, güçlü kavrama yeteneğine sahip olmaları, sınırsız bir araştırma ve sentez bilinci kazanabilmeleri, satranç oynarken kendine ve rakibe saygı anlayışını benimsemeleri, kulüp üyeleriyle yapılan aktif satranç oynamanın ve satrancı geliştirmenin yanında, satranç sporunun yaygınlaşmasını sağlamaktır.
- Belirli Gün ve Hafta Etkinlikleri
- Geziler
- Münazaralar
- Seminer ve Konferanslar
- Sosyal Çalışmalar
- Turnuvalar
- Yarışmalar
- Serbest Düşünce Köşesi
- Sponsorluk Çalışmaları
- Tanıtım Çalışmaları
- Projeler

- Bilge Nesil Projesi
- Üstün Zekâlılar Projesi
- İyilik Kumbarası Kitabı Projesi
- Periyodik olarak Yapılan Etkinlikler
- Ayın Öğrencisi
- Ayın Sorusu
- Temel Bilgisayar Eğitimi
- İyilik Kumbarası
- Veliye Mektup
- Bilgi Evi Tanıtım Toplantıları
- Öğrenci Buluşması
- Meslek Tanıtım Semineri
- Film Gösterimi
Adres:
Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Cad. Özgürlük Parkı İçi Kat:2 Beştelsiz Bilgi Evi 34020 / Zeytinburnu

Telefon:
0212 413 11 11 Dahili :3212 - 3220

Kroki



Büyük bir haritada görüntüle: Beştelsiz Bilgi Evi
Geri