Bilgi Evleri

Veliefendi Bilgi Evi


19 aralık 2012 tarihinde Veliefendi Mahallesi’nde hizmete açılmıştır.Bilgi Evleri Zeytinburnu Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışının en önemli çalışmalarından biridir.
Veliefendi Bilgi Evi; unutulmaya yüz tutmuş geleneksel mimarimizi canlandıran geniş ve ferah mekanlarıyla mahalle sakinlerine bilgiye ulaşma, kendini geliştirme ve boş zamanlarını değerlendirme imkanı sağlamak, bilgisayar ve internet fırsatı olmayanlara bu imkanı vermek, şehir merkezlerinde bulunan kütüphanelere ulaşma zorluğunu aşarak kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak, ders çalışma ortamı olmayanlara çalışma ortamı sağlamak, kültürel ve sosyal hayatın gelişmesine yardımcı olmak ve bu doğrultuda rehberlik etmek amacıyla hizmet sunmaktadır.

Veliefendi Bilgi Evi Bölümleri


Kütüphane Salonu:
- Okuyan, araştıran ve öğrendiklerini uygulayabilen kültürlü nesiller yetiştirmek amacıyla kütüphanemizde her yaşa, seviye ve zevke hitap eden, edebî kalitesi yüksek, çeşitli türlerde toplam 6882 kitap bulunmaktadır.
- Kütüphanemiz; seminer, konferans, sunum, video gösterimi gibi çeşitli eğitsel çalışmalarda kullanılmak üzere yüksek çözünürlüğe sahip dev ekranlı perde-projeksiyon-ses sistemiyle donatılmıştır. Evinde ders çalışma ve kitap okuma ortamı bulamayanların yeni adresi okuma salonu olacak. Okuma salonunda sesten arındırılmış bir ortamın yanı sıra SBS, LYS, YGS, KPSS, ALES… türü sınavların hazırlık kitapları ve ansiklopedik kaynaklar da bulunmaktadır.


Bilgisayar Salonu:
- Pedagojik açıdan daha verimli bir kullanım için ilkokul-ortaokul ile lise- yetişkin üyelerimiz için iki ayrı bilgisayar salonu bulunmaktadır. Toplamda 47 bilgisayarın bulunduğu salonlarımızda üyelerimiz ödev ve projelerini öğretmenlerin rehberliğinde kolaylıkla hazırlayarak çıktı alabilmektedirler.
- Üyelerin bilgisayar kullanarak bilgi ve becerilerini geliştirdikleri, boş zamanlarında kaliteli web sitelerinde dolaşma veya oyun oynama imkânı buldukları, ailelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderebilecekleri nezih ortamlardır.


Etüt Sınıfları:
- Etüt sınıflarımız FATİH projesine uygun dizayn edilerek akıllı tahta ile donatılmış olup, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz ile Lise, üniversite ve yetişkin üyelerimizin kendi yaş grupları ile rehber öğretmenleri eşliğinde SBS, LYS, YGS, KPSS ve okul derslerine çalışabilecekleri, grup halinde proje ödevlerini yapabilecekleri bir ortam sunmaktadır.


Bilge Nesil Sınıfı:
- Kulüp çalışmaları, bilgi yarışmaları, film gösterimleri, satranç turnuvaları, münazaralar, tiyatro çalışmaları gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği bölümdür. 20 kişinin kullanabileceği bu salon perde-projeksiyon ve ses sistemiyle desteklenmiştir.


Santranç Sınıfı:
- Satranca ilgi duyan, satranç oynamayı öğrenmek isteyen ve oynayan üyelerimizin rahatça kendini geliştirebilecekleri nezih bir ortam sunuyoruz.


Resim Atölyesi:
- Üyelerimizin hayal gücünü geliştirmek ve somut hale getirmek, el becerilerini ve yeteneklerini ortaya çıkartmak amacıyla kullanılan mekandır.


Konferans - Sinema Salonu:
- Film gösterimleri, konferanslar, meslek tanıtımları, Ayın Öğrencisi Ödül Töreni, Bilgi Evi-Veli Buluşmaları, üyelerimizle gerçekleştireceğimiz halk oyunları ve tiyatro gösterimleri gibi birçok etkinlik ve aktivite için 110 kişilik bu bölüm kullanılmaktadır.


Spor Salonu:
- Gününü spora ayırmak isteyenlerin masatenisi, hızlı bardak dizme sporu gibi aktivitelerle zamanını verimli geçirebilecekleri bir mekandır.


Genel Fotoğraflar
İngilizce Kulübü
Tanımı: Üyelerimizin İngilizce’yi daha verimli ve etkin bir şekilde kullanması, kelime bilgisini arttırması, yabancı kaynak kullanmayı öğrenmesi, İngilizce’yi okuma, yazma, konuşma, dinleme becerilerini geliştirmesi ve anlama kapasitelerini arttırmaya yönelik kurulan kulüptür.

Amaç: Bilgi Evi üyelerine temel İngilizce bilgisi kazandırmak, okulda öğrendiklerine uygun ve onu pekiştirecek şekilde üyelere katkı sağlamak, üyelerin hem eğlenecekleri hem de öğrenecekleri alternatif bir etkinlik sağlayarak üyelerin kelime dağarcıklarının geliştirilmesi ve telaffuzlarının düzeltilmesi amaçlanmaktadır.
Kirigami (Kâğıt Kesme Sanatı) Kulübü
Tanım: Kirigami, Japonca "kiru" (kesmek) ve "gami" (kâğıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiş olup kesme işleminin de kullanıldığı kağıt katlama sanatına verilen addır. Kirigami katlanmış bir temel ile başlar, ardından kağıt kesilir ve kağıt düzleştirilerek açılır kirigami tamamlanır. Üyelerin el becerilerinin, tasarım yeteneklerinin geliştirmesinin yanı sıra el göz koordinasyonunu kuvvetlendirmeye yardımcı olan bir kulüptür.

Amaç: - Bilgi evi üyelerinin sanatsal becerilerini ve ilgilerini arttırmak,
- Üyelerin, dünyaca ünlü bu sanat dalını ve bununla ilintili yan sanat dallarını tanımalarını
sağlamak, (Origami, Kusudama, 3d origami, Kağıye sanatı gibi) - Üyelerin, kendi hayal güçlerini ve el becerilerini sanatsal ürünlerle ifade etmelerini sağlamak,
- Üyelere, unutulmuş milli sanat dalımız olan Kağıye’ninKirigami sanatı ile olan ilişkisini açıklamak,
- Üyelere, sanatsal disiplin ve ufuk kazandırmaya çalışmak.
Origami Kulübü
Tanım: Origami, Japonca "ori" (katlamak) ve "kami" (kâğıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiş olup, “katlanmış kâğıt” anlamına gelen, kâğıdı yapıştırıcı ve makas kullanmadan sadece katlayarak çeşitli figürler oluşturma sanatıdır.

Amaç: Üyelerin, grup çalışması yapabilme; el-göz koordinasyonunu geliştirebilme; dayanışma, yardımlaşma, paylaşma davranışlarını kazandırmak, özgüven, kararlılık ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardımcı olmak, farklı bir kültürü tanımalarını sağlamak ve sanatsal faaliyetlere yönlendirerek zihni melekelerinin gelişmesine yardımcı olmak.
Resim Kulübü
Üyelerimizin hayal gücünü geliştirmek ve somut hale getirmek, el becerilerini ve yeteneklerini ortaya çıkartmak adına başlatmış olduğumuz bir kulüptür. Bilgi evini düzenli kullanan 5. sınıf üstü üyelerimiz katılabilir.
Satranç Kulübü
Tanım: Satranca ilgi duyan, satranç oynayan ve satranç oynamayı öğrenmek isteyen; dikkat etme, detayları ve uzağı görme, problem çözme yetilerini geliştirmek isteyen üyelerin bir araya gelerek oluşturduğu sosyal bir kulüptür.

Amaç: Üyelerin satrancın önemini fark etmesi, zihinsel gelişimlerine katkı sağlaması, güçlü kavrama yeteneğine sahip olmaları, sınırsız bir araştırma ve sentez bilinci kazanabilmeleri, satranç oynarken kendine ve rakibe saygı anlayışını benimsemeleri, kulüp üyeleriyle yapılan aktif satranç oynamanın ve satrancı geliştirmenin yanında, satranç sporunun yaygınlaşmasını sağlamaktır.
Akıl ve Zeka Oyunları Atölyesi
Tanım: Akıl ve Zeka Oyunları çocukların strateji geliştirme, planlama, mantık yürütme-mantıksal bütünleme, görsel-uzamsal düşünme, dikkat- konsantrasyon, hafıza ve bellek alanlarında gelişimini sağlayan, aynı zamanda; ileriyi görme, planlama ve sabır, sebat, kararlılık, karar verme, yenilgiyi hazmetme, rekabet gibi tutum ve davranışları geliştiren, kinestetik alanda uygulamaya imkan sağlayan oyunlardır.

Amaç: -Üyeleri Akıl ve Zekâ Oyunları ile tanıştırmak, -Oyunsallaştırma tekniği kullanılarak stratejinin, üyelerin sosyal hayatındaki önemine dikkat çekmek, -Üyelere Akıl ve Zekâ Oyunlarını sevdirerek öğretmek, -Akıl ve Zekâ Oyunları ile üyelere farklı bakış açıları kazandırmak, -Üyelerde sıra dışı düşünme becerilerini geliştirmek ve üyelerin üretkenliğini arttırmak, -Ezberci yaklaşımdan uzak; düşünen, sorgulayabilen bireyler yetiştirmek.
- Belirli Gün ve Hafta Etkinlikleri
- Geziler
- Münazaralar
- Seminer ve Konferanslar
- Sosyal Çalışmalar
- Turnuvalar
- Yarışmalar
- Serbest Düşünce Köşesi
- Sponsorluk Çalışmaları
- Tanıtım Çalışmaları
- Projeler

- Bilge Nesil Projesi
- Üstün Zekâlılar Projesi
- İyilik Kumbarası Kitabı Projesi
- Periyodik olarak Yapılan Etkinlikler
- Ayın Öğrencisi
- Ayın Sorusu
- Temel Bilgisayar Eğitimi
- İyilik Kumbarası
- Veliye Mektup
- Bilgi Evi Tanıtım Toplantıları
- Öğrenci Buluşması
- Meslek Tanıtım Semineri
- Film Gösterimi
Adres:
Veliefendi Mah. Hakşinas Sok. No:20/25 34025 Zeytinburnu / İstanbul

Telefon:
0212 413 11 11 Dahili: 3214 - 3224

KrokiBüyük bir haritada görüntüle: Veliefendi Bilgi Evi
Geri