Bilgi Evleri

Sümer Bilgi Evi


3 Kasım 2008 tarihinde Sümer Mahallesi’nde hizmete açılmıştır.Sümer Bilgi Evi Bölümleri


Kütüphane Salonu:
- Okuma ve etüt salonu olarak kullanılan, üye kaydının yapıldığı bölümdür.
- Her yaş, seviye ve zevke hitap edebilecek, çeşitli türlerde, edebî kalitesi yüksek toplam 7.295 kitap bulunmaktadır.
- Perde-projeksiyon ve ses sistemiyle donatılmıştır.
- Ödül törenleri, film gösterimleri, konferans ve seminerler, bilgi evi tanıtım toplantıları gibi birçok etkinlik bu bölümde yapılmaktadır.


Bilgisayar Salonu:
- Üyelere bilgisayar ve internet kullanma imkânının sunulduğu bölümdür.
- Üyeler ödev ve projelerini öğretmenlerin rehberliğinde kolaylıkla hazırlayabilmekte, çıktı alabilmektedirler.
- Pedagojik açıdan daha verimli bir kullanım için ilköğretim öğrencileri ile lise öğrencileri ve yetişkinler için iki ayrı bilgisayar salonu bulunmaktadır.
- İnternette zararlı sitelere girişi engellemek için güvenlik duvarı, virüs programları gibi gerekli tedbirler alınmıştır. Ayrıca bütün işlemler öğretmen gözetiminde yapılmaktadır.
- Üyelerin bilgisayar kullanma bilgi ve becerilerini geliştirebildikleri, boş zamanlarında kaliteli web sitelerinde dolaşma veya oyun oynama imkânı buldukları, ailelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderebilecekleri temiz ve güvenilir bir ortamdır.
- Bu salonda 29 bilgisayar üyelerimizin hizmetindedir.


Çok Amaçlı Salon:
- Kulüp çalışmaları, bilgi yarışmaları, film gösterimleri, satranç turnuvaları,
münazaralar, tiyatro çalışmaları gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği bölümdür.
- 20 kişinin kullanabileceği bir toplantı masası bulunmaktadır.
- Perde-projeksiyon ve ses sistemiyle desteklenmiştir.
- Konferans, toplantı, kulüp çalışmaları ve benzeri etkinliklerde kullanılmak üzere yazı tahtası da mevcuttur.
İngilizce Kulübü
Tanımı: Üyelerimizin İngilizce’yi daha verimli ve etkin bir şekilde kullanması, kelime bilgisini arttırması, yabancı kaynak kullanmayı öğrenmesi, İngilizce’yi okuma, yazma, konuşma, dinleme becerilerini geliştirmesi ve anlama kapasitelerini arttırmaya yönelik kurulan kulüptür.

Amaç: Bilgi Evi üyelerine temel İngilizce bilgisi kazandırmak, okulda öğrendiklerine uygun ve onu pekiştirecek şekilde üyelere katkı sağlamak, üyelerin hem eğlenecekleri hem de öğrenecekleri alternatif bir etkinlik sağlayarak üyelerin kelime dağarcıklarının geliştirilmesi ve telaffuzlarının düzeltilmesi amaçlanmaktadır.
Kitap Dostları Kulübü
Tanım: Kitapları seven, aynı zamanda onları okuyup anlamaya çalışan, insanların birbirleriyle tanışmasını, kaynaşmasını ve sosyalleşmesini hedef edinen, okumanın değerini bilip bu amaç doğrultusunda çalışmalar yapan bir kulüptür.

Amaç: Bilgi Evi kütüphane bölümünü daha etkin ve verimli şekilde kullanacak bir kitle oluşturmak, yeni kitaplarla tanışmak, bir şeyler öğrenirken hoşça vakit geçirmek, üyelerimizin, kendilerini ifade etme, toplum karşısında konuşma gibi sosyal yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmak, kitap okuma sevgisi kazandırmak ve öğrendiklerini gündelik hayatta uygulama becerisi aşılamak ve üye ile kitap mekânları arasında daha sıcak bir bağ kurmak,
Safahat Okumaları Kulübü
Tanım: Bir milletin var olma ve hür olma mücadelesini yüreğinde, beyninde, söyleyişinde hisseden bir şahsiyet olan Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un, milletimizin ruhunu, duygularını, dertlerini ve çarelerini dile getirdiği muhteşem şiirlerini toplamış olduğu eseri Safahat’ın analiz edildiği kulüptür.

Amaç: Üyelerimizin Mehmet Akif Ersoy’un eserlerini incelemesi, hayat düsturunu anlaması ve hayatını örnek alması, şiir okuma ve tahlil etme alışkanlığı kazanması, okuduğunu anlama ve yorumlama kabiliyetini geliştirmesi.
Satranç Kulübü
Tanım: Satranca ilgi duyan, satranç oynayan ve satranç oynamayı öğrenmek isteyen; dikkat etme, detayları ve uzağı görme, problem çözme yetilerini geliştirmek isteyen üyelerin bir araya gelerek oluşturduğu sosyal bir kulüptür.

Amaç: Üyelerin satrancın önemini fark etmesi, zihinsel gelişimlerine katkı sağlaması, güçlü kavrama yeteneğine sahip olmaları, sınırsız bir araştırma ve sentez bilinci kazanabilmeleri, satranç oynarken kendine ve rakibe saygı anlayışını benimsemeleri, kulüp üyeleriyle yapılan aktif satranç oynamanın ve satrancı geliştirmenin yanında, satranç sporunun yaygınlaşmasını sağlamaktır.
- Belirli Gün ve Hafta Etkinlikleri
- Geziler
- Münazaralar
- Seminer ve Konferanslar
- Sosyal Çalışmalar
- Turnuvalar
- Yarışmalar
- Serbest Düşünce Köşesi
- Sponsorluk Çalışmaları
- Tanıtım Çalışmaları
- Projeler

- Bilge Nesil Projesi
- Üstün Zekâlılar Projesi
- İyilik Kumbarası Kitabı Projesi
- Periyodik olarak Yapılan Etkinlikler
- Ayın Öğrencisi
- Ayın Sorusu
- Temel Bilgisayar Eğitimi
- İyilik Kumbarası
- Veliye Mektup
- Bilgi Evi Tanıtım Toplantıları
- Öğrenci Buluşması
- Meslek Tanıtım Semineri
- Film Gösterimi
Adres:
Sümer Mahallesi 29 Sk. No:8 Sümer Bilgi Evi 34025 / Zeytinburnu

Telefon:
0212 413 11 11 Dahili: 3211-3219

KrokiBüyük bir haritada görüntüle: Sümer Bilgi Evi
Geri